Прочитај ми чланак

Нови скандал: Међу ухапшенима за надстрешницу и муж судије Вучићевог Уставног суда

0

Међу ухапшенима због пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду је и бивши директор Инфраструктуре Железнице Србије Небојша Шурлан који је јавности познат по транскриптима разговора које је објавио недељник "Радар", а из којих се види како се намештају тендери за фирме блиске владајућем режиму, али и како се навијачке групе финансирају новцем из буџета.

Шурланова супруга Тијана Шурлан је судија Уставног суда, а на ту позицију је дошла у време режима Александра Вучића. Тамо је дошла из адвокатске канцеларије оца Новака Недића, секретара Владе Србије.

Шурлан је оставку на место директора Железнице Србије поднео у марту ове године након што је објављен снимак Шурлана и министра финансија Синише Малог, једног од најближих сарадника председника Александра Вучића.

„Радар“ је наиме објавио транскрипт разговора Малог и Шурлана из марта 2019, из ког је јасно да држава и званично, новцем из буџета, али и скривено, преко јавних предузећа и установа чији рад контролише, финансира не само спортске клубове већ и навијачке групе.

Шурлан и Мали разговарали су о новчаној помоћи од 100.000 евра коју је Шурлан, преко Грађевинске дирекције Србије, на чијем је челу у то време био, требало да обезбеди за навијаче Црвене звезде.

Вучић га назвао политичким бедником

У објављеном разговору, Шурлан је тражио од Малог дозволу да исплати финансијску помоћ Црвеној Звезди, а Мали му није директно одговорио, већ је казао „да зна да би ‘главни шеф’ увек рекао да треба да се помогне“.

Вучић је за Шурлана потом рекао да се „понаша као бедник“, и није потврдио да је он тај „главни шеф“, али је рекао да је истина „да сваки дан, по 1.000 пута“ каже да треба да се помогне ако се може и уколико је то по закону.

Намештање тендера за фирме блиске власти

Након што је Шурлан поднео оставку, „Радар“ је објавио још један транскрипт, и то Шурлановог телефонског разговора Милоша Поповића, шефа кабинета некадашње премијерке Ане Брнабић, из ког се може наслутити да су људи из врха српске власти били укључени у намештање тендера за поједине фирме, блиске владајућим структурама.

Тема разговора био је тендер вредан око 15 милиона евра, по свему судећи за изградњу станова за потребе припадника безбедносних снага, Војске, МУП-а и БИА.

Све би било у реду да се из телефонског разговора Шурлана и Поповића не намеће закључак да су услови тог тендера прављени тако да тај посао добије српски огранак турске грађевинске фирме, Ташјапи, која је и раније ангажована на државним пројектима, упркос не баш доброј репутацији, писао је тада „Радар“.

Бивши директор Грађевинске дирекције и Инфраструктура железнице Србије, како је писао „Радар“, није радио само по налозима људи из врха власти, већ и у интересу своје фамилије.

Ухапшен због пада надстрешнице у Новом Саду

На информације изнете у текстовима, колико је познато, Тужилаштво није реаговало, али се Шурланово име данас нашло међу ухапшенима за пад надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду, када је 15 особа погинуло, а две су тешко повређене.

Шурлан је, како је саопштено из Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, осумњичен за кривично дело Тешко дело против опште сигурности из члана 288 став 2 Кривичног законика у вези са кривичним делом Изазивање опште опасности из члана 278 став 3 у вези са ставом 2 Кривичног законика.

За исто кривично дело терете се и министар грађевинарства у оставци Горан Весић, помоћница министра за железнички саобраћај Анита Димоски, и Шурланова наследница на челу Инфраструктуре Железница Србије Јелена Танасковић.