Нишки студенти прогласили су данас потпуну блокаду Ректората Универзитета у Нишу, захтевајући ослобађање студената и активиста који се још увек налазе у притвору након догађаја у Новом Саду. Блокада ће трајати, како су истакли, све док се њихови захтеви не испуне, а најважнији међу њима је да Ректорат и сви декани нишких факултета званично и јавно потпишу документ подршке студентском покрету и притвореним колегама.
Протест је започео ујутру испред зграде Суда у Нишу, где су студенти блокирали раскрсницу, након чега су кренули у протестну шетњу улицама града, све до зграде Универзитета у Нишу, познате као Бановина. Пред зградом су заједно прочитали своје захтеве, а потом ушли у зграду и симболично завели своју платформу коју су предали на потпис ректору и деканима.
„Остајемо овде све док сви декани и ректор не потпишу платформу. Желимо званичну, писану подршку. Више нема чекања, нема ћутања. Ако су могли да нас пусте да учимо онлајн, могу и да се јасно изјасне“, поручили су студенти. Они су позвали јавност да им се придружи испред Бановине, како би, како кажу, „друга фаза борбе добила подршку грађана“.
Због одлуке неких факултета да наставу пребаце у онлајн формат, студенти су поново затражили подршку руководства Универзитета и јасно противљење ономе што називају „тихом репресијом над студентима“. У згради се, према њиховим речима, налази неколико професора и декана, али је званична подршка и даље изостала. Истовремено, јавност је позвана да дође, „у било које доба дана и ноћи“, и подржи младе у борби за основна права.
Док је зграда Ректората блокирана, неки запослени, према речима извештача Н1, нису могли да уђу у своје канцеларије, а поједини су ту ситуацију дочекали и са осмехом.
Протест је организован као чин солидарности са притвореним студентима и активистима у Новом Саду, који су ухапшени након инцидента у коме је, између осталог, једној студенткињи дислоцирана вилица, што је председник Александар Вучић прокоментарисао хвалоспевом напредњачким насилницима, назвавши их „јунацима“. Он је најавио и да ће СНС „блокирати судове и тужилаштва“ уколико нападачи буду ослобођени, што је додатно узнемирило јавност и студенте широм Србије.
„Половина колега је пуштена, друга половина није. Држава мора да функционише на принципу институција и правде. Ако нема правде – нема ни мира“, изјавио је Богдан Тимотијевић, студент Правног факултета.
Испред зграде Суда није било полицијског присуства, а саобраћај је био преусмерен. Упркос томе, протест је прошао мирно, уз висок ниво организованости и решености студената да истрају до краја.
Универзитет у Нишу сада се налази под великим притиском да јасно стане уз своје студенте. Са друге стране, расте подршка грађана и академске јавности широм Србије. Студентски покрет, који је почео као реакција на насиље и политичку репресију, добија обрисе ширег друштвеног отпора. Студенти поручују – ово није само борба за Нови Сад или Ниш, већ за правду и достојанство у целој Србији.