Министар просвете Дејан Вук Станковић изјавио је данас да због вишемесечне блокаде и чињенице да се на факултетима и у школама није одвијао наставни процес, упис на високошколске установе није могуће организовати у јуну, јер пријемни испити следе по окончању наставе у текућој школској години.
Станковић је рекао за Танјуг да је, у складу са законом и аутономијом универзитета коју закон гарантује, организација наставе, пријемних испита, уписа и почетка следеће школске године у искључивој надлежности високошколских установа.
Како је рекао, нови бруцоши могу се уписати тек када се заврши процес надокнаде наставе и испитни рокови које високошколске установе дугују студентима.
– Извесно је да ће доћи до промена универзитетског календара. Постоје планови надокнаде које су предложили професори факултета, а који подразумевају надокнаду у распону од 10 до 24 недеље. Министарство и Влада Србије прихватиће све предлоге универзитетских власти у погледу промене календара, јер желимо деци и њиховим родитељима омогућити нормално студирање. Међутим, факултети и универзитети претходно морају испунити своју дужност, а то су настава, испити, предавања, вежбе, консултације и слично. Недопустиво је да ову генерацију лишимо могућности да уче и стекну знање само да би факултети уписали нову генерацију – навео је министар.
Станковић је рекао да Влада Србије одржава дијалог с ректорима у циљу нормализације ситуације, како студенти не би изгубили годину, и нагласио да је задатак министарства да обезбеди инфраструктурне услове и претпоставке, као и неопходна средства за организацију наставе.
– Држава је обезбедила зграде и лабораторије, а средства за сталне и остале материјалне трошкове, као и за плате запослених, обезбеђена су буџетом Републике Србије за 2025. годину. Пренос ових средстава високошколским установама зависи од реализације наставе – рекао је Станковић.
Министар је поручио да је за све у друштву, пре свега за студенте, али и за наставнике, важно да се обнови наставни процес.
– Кључна порука коју желим да пошаљем јесте: ђаци у школе, студенти у амфитеатре, професори за катедре. Политика на страну, кад јој дође време и у слободно време, када се заврши посао у образовној установи – рекао је Станковић.
Оценио је да све што се дешавало у претходном периоду има своју цену, а да је улог опстанак високог школства у Србији.
– Надам се да ће епилог бити његов опстанак, који у овом тренутку почива на вољи декана и ректора, која је, нажалост, променљива и није увек добра – закључио је Станковић.