Програм ће бити креиран на бази Тверског државног универзитета. Други по реду међународни форум „Русија – Балкан у архитектури мултиполарног света.
Перспективе економске интеграције“ одржан је у Москви. У њему су учествовали представници више од седам земаља, међу којима су били и стручњаци из Твера.
„Форум је, наравно, с једне стране премашио сва наша очекивања. На њему је учествовало више од 100 учесника из више од 15 региона Руске Федерације, као и више од 7 држава.
Међутим, за стварну сарадњу са Балканом то још није довољно – желимо да се све више региона укључи у дијалог о Балкану“, рекао је Јевгениј Осенков, директор Центра за међународну сарадњу „Руско-балкански дијалог“, како преноси агенција.
На форуму су присуствовали представници земаља, као што су Србија, Босна и Херцеговина, Бугарска и Северна Македонија. Осенков је такође појаснио да су на форуму били делегати из историјских региона Русије.
Према речима Осенкова, у будућности је планирано стварање неколико радних група и комуникационих платформи за стални разговор и систематски развој пословања између Русије и балканских држава.
„Развој сарадње између руских региона и балканских земаља данас је најрелевантнији. Ово нам омогућава да развијамо културне везе и разговарамо о заједничким историјским датумима. Уосталом, Совјетски Савез је, између осталог, ослободио балканске земље од нацистичких освајача. Данас, током такозване изолације, Русија активно промовише своју агенду на Балкану, што јој омогућава да свету покаже истину“, рекао је Марк Биков, директор аутономне непрофитне организације „Центар медијастратегије“.
Од руско-балканских пројеката издвојио је гастрономски фестивал „Од Дона до Саве“, који је одржан у децембру 2024. године у Ростовској области, и такмичење модерне војне песме „Глас фронта“, на којем су учествовали српски певачи.
Током форума, учесници су разговарали о питањима пословне сарадње између региона Русије и Балкана. Говорници су, заједно са учесницима, покренули питање перспектива развоја односа руског и балканског бизниса у променљивим условима. Они су такође осудили агресију НАТО-а на Савезну Републику Југославију, која је почела 24. марта 1999. године и трајала 78 дана.
„Ово је велики и у овом тренутку веома важан догађај. Форум је био испуњен оптимизмом, упркос недавним политичким дешавањима у Србији и Републици Српској. Било је веома лепо видети представнике свих јужнословенских народа за једним столом како заједно решавају актуелна питања и проблеме будућности. „Најгласнија мисао форума је, по мом мишљењу, „униполарном свету је дошао краj“, јер ова фраза са собом носи наду и осећај слободе“, изјавио је Марко Којић, српски студент који студира у Тверу.
На форуму је такође најављено и спровођење двојезичног руско-српског образовног програма у области психологије, који ће почети на Тверском државном универзитету 1. септембра 2025. године, изјавио је помоћник ректора Тверског државног универзитета Глеб Сафонов.
„Форум је дао прилику млађој генерацији да из прве руке чују да идеју мултиполарног света подржавају грађани многих земаља. Балканске државе из прве руке знају какве ужасе може довести униполарни светски поредак и активности НАТО-а. <…> Сарадња у области обуке кадрова на универзитетима је такође важан фактор у развоју односа: заједнички образовни програми, размена студената и професора, заједнички истраживачки пројекти. За ово постоји интересовање са свих страна. Нешто је већ урађено – Тверски државни универзитет ће 1. септембра 2025. године почети да спроводи двојезични руско-српски образовни
програм у области психологије, а много тога је још пред нама, у томе нема сумње“, рекао је Сафонов.
Он је такође нагласио да као резултат оваквих догађаја, код младих постоји појачана жеља да сазнају истину о историјским и актуелним догађајима и да живе у истини, „схватајући одакле заиста претња долази“.
„Током форума разговарало се о питањима интеракције између бизниса балканских и руских региона. Веома је важно то што учесници из других земаља говоре о својој жељи да развијају сарадњу са руским бизнисима“, додао је он.