Прочитај ми чланак

Ко су присталице, а ко противници Хезболаха у Либану

0

Хезболах и Израел тренутно воде рат који продубљује постојеће поделе у Либану око улоге ове шиитске странке. Питање подршке Хезболаху много је старије од недавне одлуке из октобра 2023. године о нападу на израелске положаје као подршку Палестинцима у Гази.

Ставови Либанаца по овом питању нису једноставни и не могу се свести на просто за и против.

Већ годинама, различити погледи на Хезболах доминирају политичким дискусијама у земљи са високим степеном слободе мишљења, што је реткост у региону.

Хезболах је утицајна шиитска муслиманска политичка партија и оружана група, чије војно крило многе државе, па и Србија означавају као терористичку организацију.

Има значајно присуство и у либанском парламенту и влади, и контролише најмоц́нију оружану снагу у земљи.

Либан је држава са много верских заједница и религијски идентитет значајно утиче на политичка опредељења. Многи Хезболахови присталице су шиити, док су противници често сунити или хришћани.

Група и њени савезници изгубили су вец́ину у парламенту на изборима 2022. године, али нова влада од тада није формирана и она и даље има министре у привременој администрацији.

Либан је дубоко подељен око Хезболаха. Иако група ужива значајну подршку народа, многи противници је оптужују за умешаност у политичку корупцију и противе се њеним војним способностима, сматрајуц́и их значајним фактором у текуц́им сукобима у земљи.

Компликована подела
Ипак, ова подела није увек јасна, јер међу Хезболаховим критичарима има и шиита. Главна замерка противника је да Хезболах делује као продужена рука Ирана и самовољно одлучује када ће земља ратовати или живети у миру, често подривајући либанску власт. Ови противници траже разоружавање Хезболаха, пише ББЦ.

С друге стране, постоје они који и даље подржавају Хезболах због његове војне снаге. Због слабе опремљености либанске војске, Хезболах се сматра јединим способним за борбу против Израела, који је био окупирао југ Либана до 2000. године. Иако се многи у Либану не слажу са политиком Хезболаха, неки га подржавају као једину ефикасну војну силу у земљи.

Политички савези Хезболаха нису једноставни. Дуги низ година био је савезник највеће хришћанске странке, Слободног патриотског покрета, али се тај савез у међувремену распао. Ипак, овај договор је показао да је могуће стварање прагматичних политичких коалиција између различитих верских група у Либану.

Док једни траже разоружавање Хезболаха, други сматрају да је неопходно да задржи оружје како би могао да се супротстави Израелу. Тренутна криза, са појачаном прекограничном разменом ватре, додатно компликује ситуацију у Либану.

Током ове ескалације, многи, чак и они који критикују Хезболах, исказују солидарност са жртвама израелских напада. Ова солидарност се додатно повећала након израелских ваздушних удара на јужни Либан и густо насељено предграђе Бејрута. Многи Либанци сматрају да је, упркос неслагањима са Хезболахом, израелска агресија неприхватљива.

„Антиизраелско осећање“
„Постојала је природна солидарност“, рекао је Јамил Муавад, професор политичких наука на Америчком универзитету у Бејруту.

Он сматра да постоји “широко распрострањено антиизраелско осећање у земљи, чак и међу групама које су против Хезболаха“.

„Многи људи говоре да поделе тренутно треба оставити по страни, то није идеолошки или политички став, али је моралан у светлу злочина које је Израел починио“, рекао је.

Али и даље постоје дубоке поделе у погледу Хезболаха и чини се да Израел покушава да их даље продуби.

Док су израелски авиони бомбардовали либанске градове широм југа и долину Беку, израелски премијер Бењамин Нетањаху је у поруци народу Либана рекао: „Израел не ратује са вама, већ са Хезболахом“.

То може имати утицај на даљи развој ситуације, јер ниво подршке Хезболаху у земљи може одредити да ли ће се сукоби интензивирати или смирити.