Новопостављена министарка грађевине Александра Дамјановић Софронијевић, док је била помоћник у време мандата двојице својих претходника, потписивала је дозволе за објекте због чијег измештања или неодговорне изградње грађани већ дуже протестују!
О њеном ранијем раду, такође у Министарству грађевине, саобраћаја и инфраструктуре, јавност је још 2022. упознао опозициони политичар Ђорђе Микетић, наводећи да је управо Александра Дамјановић Софронијевић потписала грађевинску дозволу за изградњу приватне гараже у оквиру комплекса Клиничког центра Србије.
Микетић је објаснио да је изградња приватне гараже почела још 2021, без грађевинске дозволе, те да је тек 17. децембра те године Министарство здравља тражило од Министарства грађевине грађевинску дозволу, али је то одбијено. Упркос забрани грађевинске инспекције, гаража је почела да ради крајем фебруара наредне године, а грађевинска дозвола, на којој је потпис Александре Дамјановић Софронијевић, дата је тек 4. марта те године.
– Посла за тужилаштво има на претек, јер треба испитати неколико уплетених министарстава, Клинички центар, утврдити ко стоји иза приватног инвеститора са Сејшела и зашто се министарство грађевине предомислило, па прво одбило, а после и предомислило, те је секретарка „коначно“ одобрила дозволу за градњу на изграђен објекат – констатовао је Микетић о дозволи коју је потписала нова министарка грађевине.
И посланик Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута прозвао је нови министарку,
– Потпис Александре Дамјановић стоји на свим капиталним пројектима који су се градили у овој земљи. Од малих хидроелектрана до свега што се градило у овој земљи, а то су збирке тешких кривичних дела – рекао је Јовановић.
Име нове министарке грађевине, тачније потпис, помиње се и у још неким више него проблематичним пројектима, као што су целокупна реконструкција и модернизација пруге Београд – Нови Сад – државна граница (Келебија) и станичних објеката. Наводно, потписивала је по овлашћењу надлежног министра. Те документе Влада Србије још није објавила, а питање и да ли ће, јер, како је навео Форбес Србија, тужилаштво има много више документације од оних осам регистратора са 195 докумената колико је показао председник Србије на конференцији, коју су пратили звиждуци студената испред Андрићевог венца.