Први пут се на терену сукобљавају пратње функционера. Овакве ситуације показују да је систем безбедности распарчан, да ту нема никакве координације и да је прилагођен потребама једног човека.
Да је полиција у Србији на ивици нерава, познато је још од невољног јавног перформанса 15. марта, када је власт била приморана да јавно демонстрира да се у озбиљној кризи увек прво окреће плаћеним криминалним елементима, које потом они, као заступници реда и закона, чувају од грађана.
Агресија у међусобном опхођењу која зрачи са врха власти као са бине на сабору у Нишу, преноси се по дубини кроз страначке и неформалне структуре, које сада и у међусобним односима снагом дефинишу законитост, као недавно приликом сукоба пратњи председника Републике и Владе Србије.
Кабинети предметних институција нису се оглашавали поводом овог инцидента који директно указује на бахатост и осионост власти, а саговорници Радара истичу да је посебно интересантно питање: како је снимак уопште дошао на друштвене мреже?
Јер иако власт наставља да провоцира и руга се грађанима, ситуација на терену указује на известан „замор материјала“ у безбедносном сектору, о коме сведочи и недавна неочекивана интервенција полиције против чланова СНС у Новом Саду, који су претходно гађали и провоцирали грађане.
„Наравно да је апсолутно ненормално да људи у обезбеђењу поступају на тај начин, али године бахатости и бестидности учиниле су своје“, каже за Радар Петар Бошковић, члан председништва странке Србија Центар која је захтевала покретање истраге о инциденту, уз оцену да ово није први пут да се сукобљавају Кобре и МУП. „Они су један другоме рекли знаш ли ти ко сам ја, што је само одраз атмосфере бахате власти која се руга грађанима и закону“, закључује Бошковић.
Подсетимо, до сличног сукоба жандармерије са обезбеђењем председниковог брата дошло је приликом одржавања Параде поноса у Београду, септембра 2014. године, који је резултирао суспензијом и кажњавањем жандарма.
Међутим, у јавност су недавно доспеле информације да женска особа (претпоставља се Сузана Васиљевић) која на снимку уз бројне псовке говори да је у аутомобилу кабинета председника Републике, била заправо у пратњи агента БИА, а не јединице војне полиције која по закону чува председника Републике. Ови наводи поклапају се са сазнањима Радара да бројне јавне личности, попут на пример министра здравља Златибора Лончара, на располагању имају возача и аутомобиле Безбедносно-информативне агенције, које користе и чланови њихових породица. Извори Радара сведоче о постојању такозваних белих листа регистрационих таблица возила, чији се прекршаји у саобраћају – не процесуирају.
„Цела та ситуација делује крајње непрофесионално, почев од индивидуалног поступања чланова обезбеђења, које је катастрофално“, каже за Радар Предраг Петровић, директор истраживања Београдског центра за безбедносну политику. „Овакве ситуације показују да је систем безбедности распарчан и да ту нема никакве координације, односно да је прилагођен потребама једног човека.“
Саговорник Радара подсећа на фамозну, 10 година стару, Уредбу Владе Србије која предвиђа да Савет националне безбедности преко Бироа за координацију безбедносних служби усклађује рад служби обезбеђења које су стога обавезне да сарађују.
„Видели смо да те координације нема и да се ти људи понашају као тинејџери. Такође се дало приметити да обезбеђење блиско самом врху политичке моћи, има осећај и понаша се тако као да сви морају да им се склањају, без обзира на законске одредбе.“
Петровић истиче да је у контексту пола године дуге побуне грађана против власти, посебно интересантно питање како је поменути снимак уопште доспео у јавност:
„Уз све друге могућности да је реч о спину да се скрене пажња са фијаска у Нишу, или о освети и међусобним суревњивостима, никако не бих искључио трећу могућност, да на овај начин неки људи из сектора безбедности желе да себи направе мост према друштву у коме желе да наставе да живе и после развлашћивања актуелног режима.“