Прочитај ми чланак

Шест ЛАЖНИХ ВЕСТИ које долазе из Украјине

0

У само последњих 48 сати интернетом круже на десетине прича, слика, наратива и видеозаписа који су преузети из борби у Украјини, од којих је огроман проценат лажан.

Нешто од тога би се могло приписати неспоразумима, погрешном идентитету, погрешном дељењу на друштвеним мрежама… али многе и најверојатније су намерне обмане осмишљене да изазову одговор.

Заронимо.

1. „ДУХ КИЈЕВА“

Видео од 15 секунди попраћен је насловом: „Шта ради овај украјински ас?“. Извештај Министарства одбране описује га као борбени авион МиГ-29 који ракетом уништава руски авион Су-35.

Исечак, који има више од милион прегледа, односи се на непотврђену, али брзо ширећи причу о украјинском асу ‘Дух Кијева’, који је наводно успео сам срушити шест непријатељских авиона.

Међутим, тај је исечак први пут постављен на YouTube с насловом ‘Ghost of Kijev kill’ направљен дигиталним борбеним симулатором.

DCS означава Digital Combat Simulator World, дигиталну игру на бојном пољу коју је развио Eagle Dynamics.

Представник компаније  Matthias Techmanski потврдио је у e-mailu Reutersu да је снимак из DCS-а и Eдаagle Dynamics  „није одговоран за његову дистрибуцију“, те не подржава „такав садржај“.

Реутерсова провера чињеница каже да је снимак ‘погрешно означен’ и да долази из видеоигре. Твитер је означио објаву украјинског министарства одбране као обмањујућу.

Ипак, он већ има своју страницу на Википедији. Доказ колико се брзо лаж може кретати док истина обува своје чизме.

2. „РУСКИ АВИОНИ ЛЕТЕ ИЗНАД КИЈЕВА“

Пуно људи дели кратак снимак руских авиона који наводно лете ниско изнад града Кијева. Тимес је то искористио у својој причи „Хоће ли санкције зауставити руске гранате?“:

Проблем је у томе што то није Кијев, то је Москва. И то не данас, то је било пре две године. То је снимак вероватно пробе за прелет Параде за Дан победе 2020.

3. „ПРЕДСЕДНИК УКРАЈИНЕ У ПОСЕТИ ТРУПАМА“

Веројатно ниједан политичар у историји није имао ПР тако брзо као Зеленски. Прошле недеље је био само неки тип, ове недеље је ратни херој, прича се о градњи кипова тог човека. А (нимало инсценирано).

Твитер је прошаран људима који деле његове фотографије у борбеним рововима, упоређујући га с херојима


Али проблем је у томе што су фотографије старе готово годину дана, снимљене када је посетио трупе у априлу прошле године:

4. „ЕКСПЛОЗИЈА ЕЛЕКТРАНЕ ЛУХАНСК“

На почетку сукоба, овај видео је почео обилазити друштвене медије:

Видео је постао виралан, добивши 100.000 прегледа. Стотине налога га је поделило, чак су га и велике информативне мреже користиле, а све тврде да показује експлозију електране у Луханску након што је погођена руским пројектилима.

Није, то је хемијска творница која је експлодирала у Тиањину у Кини 2015. године.

5. ВИДЕО ИГРЕ. ПОНОВО.

Ова снимка, која тврди да приказује украјинске копнене снаге како руше руске авионе, такође је недавно постала вирална, чак се појавила на шпанским телевизијским вестима:

… То је из видео игре АРМА 3.

6. ДРОН

Други видео који је серован са службене украјинске странице, био је снимак дрона која наводно приказује уништење колоне руских возила.

То је заправо снимак турског напада дроном у Сирији од 2020. године.

У међувремену, други корисници делили су снимке борбе из Либије или израелских бомбардовања Газе под hashtagom #StandWithUkraine. Middle East Eye је саставио попис.

Помало је лепа иронија да толико исечака који подстичу бес западних либерала заправо долазе из ратова које су започеле њихове владе.

Ето, неколико прича о рату у Украјини које су очигледно лажне, а то је само врх леденог брега.