Прочитај ми чланак

Откривена тајна документа: Где су све Американци испитивали корону са с. мишевима

0

Пентагон се није бавио испитивањима вируса корона слепих мишева у биолошким лабораторијама у близини граница Русије само у Украјини, већ и у Грузији, Јерменији, Азербејџану, Турској, Јордану и Кини, сазнали су новинари Спутњика након проучавања докумената америчких служби.

Пентагон није проучавао вирус корона слепих мишева у биолошким лабораторијама у близини граница Руске Федерације само у Украјини, већ и – почев од 2017. године – у тајној лабораторији америчког „Лугар“ центра у Тбилисију, док је лабораторија-извођач истраживања под контролом Министарства одбране САД, у оквиру овог програма, проучавала и вирус корона слепих мишева у Кини, непосредно пре почетка пандемије – закључно до 2019. године, сазнали су новинари Спутњика“, након проучавања докумената америчких служби.

„Научна истраживања – борба с оружјем за масовно уништење. Ризици настанка зооноза, које преносе слепи мишеви у западној Азији“ – тако гласи опис програма Пентагона.

Према информацијама, укупна сума којом су финансирана истраживања америчке владе, у складу са документима износи око 10,2 милиона долара: од тога 6,5 милиона долара у Грузији, Јерменији, Азебејџану, Турској и Јордану, док је 3,7 милиона долара издвојено за истраживања у Кини.

Судећи по документима објављеним на Порталу јавних набавки САД, 6,5 милиона долара финансирања долази директно од Агенције за смањење претњи америчког Министарства одбране (ДТРА) за истраживања у западној Азији – Грузији, Јерменији, Азербејџану, Турској и Јордану. Програм је осмишљен у трајању од пет година и спроводи га америчка непрофитна организација „Еко Хелт Алијанс“.

Истовремено, иста лабораторија-извођач под контролом Пентагона задужена за програм истраживања слепих мишева Министарства одбране САД, америчка компанија „Еко Хелт Алијанс“ са седиштем у Њујорку, такође је прикупљала узорке слепих мишева и вируса корона, заједно са кинеским научницима са Института за вирусологију у Вухану. Вухан се сматра епицентром ширења ковида 19, који је изазвао пандемију.

Како показују документи, објављени на веб страници америчке владе за праћење државних расхода САД, „Еко Хелт Алијанс“ добила је додатних 3,7 милиона долара помоћи од америчког Националног института за здравље (НИХ) за прикупљање и проучавање вируса корона слепих мишева у Кини од 2014. до 2019. године.

Такође, у оквиру програма за истраживање слепих мишева и њихових болести у западној Азији, на сајту „ВАБНет“ објављен је пројекат чији је циљ добијање узорака вируса од живих слепих мишева, скрининг и карактеризација ових вируса короне, као и моделовање ризика од нових болести. Истовремено, „ВАБНет“ добија средства од „Еко Хелт Алијанс“, компаније-извођача Пентагона.

Пројекат истраживања слепих мишева и инфекције изазване вирусом корона у лабораторији „Лугар“ у Тбилисију, који финансира Министарство одбране САД је у току, а предвиђено је да ће у потпуности бити спроведен до 1. октобра 2022. године.

Руско министарство одбране саопштило је да су биолабораторије које су основале и финансирале САД у Украјини, како показују документи, експериментисале са узорцима вируса корона слепих мишева. Поред тога, према речима Игора Конашенкова, портпарола руског Министарства одбране, Сједињене Америчке Државе су на територији Украјине спроводиле пројекат проучавања преноса патогена дивљих птица које мигрирају између Украјине и Русије и других суседних земаља.

Заменица америчког државног секретара Викторија Нуланд потврдила је да у Украјини постоје биолошки истраживачки објекти и да САД тренутно раде на спречавању њиховог пада под контролу руских снага.

Тим поводом огласио и Пентагон који је саопштио да нису тачни наводи да су Сједињене Америчке Државе користиле биолабораторије у Украјини за израду биолошког оружја.