Прочитај ми чланак

Колико би струја могла да поскупи и када

0

Последњих недеља круже разне гласине, процене и сазнања. Рецимо према једним изворима струја за домаћинства би требало да поскупи за 30 одсто. Да ту нешто има указује и изјава Јована Деспотовића, председника НО ЕПС-а да струја треба да поскупи 20 до 40 одсто. За привреду се спекулише да ће поскупети струја чак и 70 одсто.

Према речима Жељка Марковића, стручњака за енергетику из консултантске куће Дилојт просечна продајна цена струје за домаћинства је око 66,7 евра по мегаватсату (6,67 центи по киловатсату). Од тога свега 29,2 евра по мегаватсату иде ЕПС-у, а остатак су таксе и мрежарине.

Pexels

„Да би дошли до прихода ЕПС-а од неких 60 евра по мегаватсату, струја за домаћинства треба да поскупи за око 43 одсто. И са тиме бисмо били међу јефтинијима у региону. Ако би струја поскупела 30 одсто за домаћинства, ЕПС би дошао до 49-50 евра по мегаватсату и тиме би дошао до тога да не губи на испоруци струје домаћинствима“, објашњава Марковић.

Он истиче и да се у јавности диже превелика фама око цене струје и да би поскупљење од 30 одсто значило да се просечан рачун од око 4.000 динара увећава за око 1.200 динара.

„То је неколико кафа у кафићима, а с друге стране у питању је пропадање ЕПС-а“, упозорава Марковић.

За привреду се говори о још већем поскупљењу, с обзиром да се предузећа, за разлику од грађана, налази на комерцијалном снабдевању.

Марковић истиче да би у том случају цена за привреду могла да достигне око 110 евра по мегаватсату, са садашњих замрзнутих 75 евра.

„Са тим би ЕПС могао позитивно да послује и покрије и овај увоз струје који плаћа око 200 евра по мегаватсату. Ако до поскупљења не дође, ЕПС ће наставити да гомила губитке. То може да траје колико год држава то одлучи и буде покривала губитке, јер то ће ионако сносити порески обвезници. С друге стране, сваки месец одуговлачења значи пропадање ове компаније. Има се ЕПС-у штошта замерити, од руковођења, преко броја запослених, али ова цена му само штети“, оцењује Марковић.

Треба знати да од подношења захтева Агенцији за енергетику мора проћи месец дана док ЕПС добије право да повећа цене. Дакле, ако би данас Електропривреда затражила поскупљење, тек 26. јуна би могла да наплаћује ту вишу цену. Да би се избегло двоструко читање струјомера, тај захтев се обично подноси 1. у месецу.