Прочитај ми чланак

Два упозорења РХМЗ: Ово су делови Србије где стиже олуја

0

Републички хидрометеоролошки завод издао је два упозорења за данашњи дан због невремена.

С једне стране, издато је упозорење за подручје Србије на локалну појаву грмљавинских непогода са већом количином падавина и јаким и олујним ветром у зони падавина за данас.

„Данас нестабилно са локалном појавом грмљавинских непогода са јаким пљуском за кратко време (преко 20 мм), понегде градом и краткотрајно јаким и олујним ветром у зони пљуска.“

Ту је и упозорење за подручје Београда на локалну појаву јаког пљуска са грмљавином.

„Данас нестабилно, после подне и увече са пљусковима и грмљавином који ће у појединим деловима града и околине бити израженији, па се очекује већа количина падавина за кратко време, јак и олујни ветар у зони пљуска.“

Такође, метеоролог Марко Чубрило је на свом Фејсбуку навео да нам се приближава суперћелијска олуја.

„Данас после подне и увече над деловима БиХ, Хрватске и Србије јака линија нестабилности (фронтална) која ће локално донети снажне грмљавинске олује, пљускове и непогоде. Поново може бити суперћелијских развоја уз појаву туче/града, олујног ветра и акумулација од преко 20мм талога за врло кратко време.“

А шта је заправо та олуја и колико је опасна?

Ови облаци умеју да делују апокалиптично и прави су пример силе природе.

Притом, суперћелијски облаци, који су омиљена су мета ловаца на олује и љубитеља екстремних временских појава, због последица које знају да оставе нису нимало омиљени на подручјима где проузрокују штету.

Ник Вилтген, метеоролог портала weather.com, објаснио је о чему се заправо ради.

„Суперћелијску грмљавинску олују карактеришу постојане и снажне ротирајуће узлазне струје. Ове олује настају у нестабилној ваздушној маси, а нужан услов за њихов настанак је померање ветра по висини. Обично при тлу дувају јужни или југоисточни ветрови, а у вишим слојевима западни или југозападни. Оваква комбинација ветрова по слојевима изазива хоризонтално ротирајуће кретање ваздуха у доњим слојевима тропосфере. Исто то брзо уздижуће кретање ваздуха које прави олују, хоризонталну ротацију ваздуха претвара у вертикалну, а та ротација је често спектакуларно видљива у структури овог застрашујућег облака“, преноси crometeo.hr.

Он додаје и да структура суперћелијске олује омогућава да киша или град падају прилично далеко од извора топлог и нестабилног ваздуха који храни читав систем.

„Те олује се не гуше у свом властитом хладном ваздуху, већ у неким случајевима могу да се готово нетакнуте одржавају сатима, прекривајући десетине, некада и стотине километара површине испод себе. Суперћелијске олује често узрокују велика зрна града, снажан ветар и торнада.“