Влада Србије усвојила је предлог закона којим се поврђује споразум о зајму између ЕУ и Републике Србије. Реч је о износу до 1.131.090.929,77 евра, са роком отплате од 40 година, уз „почек“ од десет година, што значи да отплата главнице почиње 2034. године „и равномерно се распоређује у једнаким износима исплате током преосталог рока доспећа“.
У образложењу предлога закона подсећа се да је буџетом за 2024. годину предвиђено задуживање код Европске уније до износа од 1,2 милиона евра у оквиру Инструмента ЕУ за реформу и раст за Западни Балкан.
Како Народна скупштина мора да потврди уговоре којима се стварају финансијске обавезе за Републику Србију, Влада Србије усвојила је на седници у четвртак, 5. децембра, „Предлог закона о потврђивању Споразума о зајму између Европске уније, коју представља Европска комисија, као зајмодавца и Републике Србије, као зајмопримца и Народне банке Србије, као фискалног агента зајмопримца, у оквиру Инструмента за реформу и раст за Западни Балкан“.
Споразум је, како се наводи, потписан 28. новембра и 29. новембра 2024. у Београду и Бриселу, преноси Н1.
Инструмент за реформу и раст за Западни Балкан подразумева шест милијарди евра за цео регион Западног Балкана, од чега две милијарде гранта и четири милијарде у „меким кредитима“ („софт лоанс“ – садрже елементе помоћи за развој) за период 2024–2027.
За Републику Србију ће оквирно, како се наводи у образложењу предлога закона, бити расположиво укупно 1,59 милијарди евра за цео период финансирања (2024–2027), уз напомену да ће део средстава бити обезбеђен као буџетска подршка у кредитима, а око половине средстава (53,3 одсто тј. цео грант и део кредита) биће опредељен за пројекте WБИФ (Wестерн Балканс Инвестмент Фрамеwорк).
Инструмент за реформе и раст предвиђа, како се наводи, „кредитирање по веома повољним условима, који подразумевају отплату у максималном периоду од 40 година, са почеком од десет година“.
Од укупно расположивог износа за Србију, оквирно 1,131 милијарда евра износе кредити и 455 милиона грант.
Коначно, од укупног износа зајма, за буџетску подршку оквирно ће бити на располагању 738 милиона евра, док за финансирање пројеката WБИФ 393 милиона евра кредита и 455 милиона евра гранта.
За повлачење средстава Инструмента неопходно је да Република Србија испуни следеће:
1. опште предуслове (напредак у областима демократије, владавине права и људских права, као и у дијалогу са Приштином);
2. опште услове (макроекономска стабилност, транспарентност буџета и напредак у реформи јавних финансија), као и
3. услове за плаћања, тј. да испуни индикаторе из Реформске агенде.
Да би се обезбедила исплата средстава, корисници ће два пута годишње подносити захтев Европској комисији, која ће потом проценити испуњеност предуслова, општих услова и специфичних критеријума везаних за спровођење реформских мера предвиђених за дати период, а након тога ће се реализовати исплате.
„Након ратификације Споразума о инструменту и Споразума о зајму постоји могућност повлачења авансних средстава у износу седам одсто укупног износа инструмента крајем 2024. године. Наиме, аванс би оквирно износио 112 милиона евра (од чега у буџетску подршку иде око 52 милиона, а за пројекте Републике Србије у оквиру WБИФ око 60 милиона евра или 28 милиона зајма и 32 гранта)“, наводи се у образложењу.
Половина повучених средстава биће, како се наводи, намењена финансирању пројеката из области енергетике, транспорта, дигитализације и људског капитала.
„Предвиђено је да се пројекти спроводе преко Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) и Европске инвестиционе банке (ЕИБ). За финансирање пројеката за Републику Србију биће опредељен посебан фонд унутар WБИФ, којим ће руководити менаџери ЕИБ и ЕБРД. Поред средстава Инструмента за реформу и раст, пројекти ће бити финансирани и из других додатних извора (буџет, грантови и кредити)“, стоји у образложењу предлога закона.
С тим у вези, како се истиче, договорени су следећи финансијски услови:
– износ зајма: до износа од 1.131.090.929,77 евра;
– износ за предфинансирање: до износа од 79.176.365,08 евра, у једној или више транши;
– отплата зајма: отплата главнице почиње 2034. године и равномерно се распоређује у једнаким износима исплате током преосталог рока доспећа и врши се према условима о којима зајмодавац обавести зајмопримца;
– период трајања зајма: максимално до 40 година, укључујући грејс период од 10 година;
– исплата средстава: рате зајма се исплаћују у једној или више транши, према избору зајмодавца;
– каматни период и датум доспећа: утврђују се за сваку рату или траншу зајма у потврди о прихватању услова за ту рату или траншу зајма;
– период доступности кредитне подршке: траје од 1. јануара 2024. године до 31. децембра 2027. године
– накнаде: трошкови финансирања, трошкови услуга и трошкови управљања ликвидношћу у складу са ЕУ Методологијом за расподелу трошкова;
– каматна стопа: концесионална каматна стопа, у складу са политиком зајмодавца и условима на међународном тржишту капитала;