Од почетка ове године три фирме које послују у Србији, Бенеттон, Јохнсон елецтриц и Драxлмаиер најавиле су отпуштање радника. Криза у аутомобилској али и другим индустријама није заобишла ни нашу земљу. Иако годинама послују позитивно на страном тржишту неке од њих мораће да буду угашене.
Компанија Дракслмајер (Драxлмаиер) Србија недавно је саопштила да ће, након 15 година од оснивања у Србији, затворити своју фабрику. Како су навели у саопштењу, компанија увек зависи од одговарајућих поруџбина од произвођача аутомобила. Тако, упркос напорима, нису успели да обезбеде поруџбине за погон у Зрењанину, па ће након разматрања свих опција бити приморани да затворе баш тај у Зрењанину током 2026. године.
Компанија Дракслмајер имала је према подацима Агенције за привредне регистре (АПР) у 2022. години 3.666 запослених. Овај произвођач компоненти за аутомобиле, пословао је током година позитивно, па је тако порез на добитак те године износио 53,85 милиона динара. За зараде, накнаде зарада и остале личне приходе компанија је дала 4,27 милиона динара, пише Нова економија.
Компанија Бенеттон која послује у Нишу и која се бави производњом одеће, најавила је затварање производног погона у Нишу због пословних проблема Бенетон групе, као и отказе уговора о раду запосленим по основу технолошког вишка. Компанија је основана 2011. године у Нишу, а њен оснивач и стопостотни власник је Бенттон Мануфацтуринг С.Р.Л.
Према подацима из финансијских извештаја види се да је компанија 2021. године остварила пословни приход од 3,07 милијарди динара, као и да су приходи од продаје на домаћем тржишту износили 252.000 динара, док су они на иностраном износили 2,9 милијарди. Иако је компанија добро пословала, на крају ове године је имала губитак од нешто више од 25 милиона динара.
Трећа фирма која је од почетка ове године најавила отпуштање радника, и то њих око 350, јесте Џонсон електрик (Јохнсон елецтриц). Фирма је основана 2013. године а производи електричну и електронску опрему за моторна возила. Подаци АПР-а показују да је и ова фирма пословала 2021. године са приходима од 21,11 милијарди динара, док ју је порез на добитак коштао 29,25 милиона динара.
Нова економија је писала о томе да је компанија добила од државе субвенције, али је један део тог новца морала и да врати држави. На састанку који је одржан са радницима али и представницима синдиката, одлучено је да се радници сами пријаве за одлазак из фирме, а представљени су им и „социјални програми“ који би могли да се спроведу, као и висина отпремнина за рад.