Прочитај ми чланак

Радници Геокса огорчени: Председниче, зашто сте ћутали два месеца?

0

Изјава председника Србије Александра Вучића да је још пре два месеца знао да ће компанија Геокс затворити фабрику обуће у Врању, додатно је изазвала незадовољство код радника који су остали без посла и зарада.

– Ако сте све знали зашто нас нисте упозорили да се сналазимо? Овако ви сте саучесник у овом социјалном злочину над нама и нашим породицама, које сада немају ни за хлеб – заједнички је став више отпуштених радника Геокса са којима је разговарао новинар Данаса.

Они објашњавају да желе да остану анонимни, јер страхују да би због свега што знају и што би могло да „покрене и судске спорове“ осим изгубљеног посла могли да претрпе и друге санкције. Спремни су како кажу да се састану са председником Вучићем, али само пред новинарима и да му све кажу.

– Ја сам 30 година провео у индустрији обуће, а сада треба да добијем наводно посао у аутомобилској индустрији у фабрици Теклас. То је цинично и безобразно, ма ко да стоји иза тога – каже А.С.

Радници наводе и да су многи од њих кредитно задужени код банака, па страхују да им извршитељи не покрену поступке принудне наплате.

– Супруг, малолетно дете и ја живели смо од моје плате од око 350 евра. Узела сам кредит како бисмо средили породичну кућу. Сада када сам и ја остала без посла цео терет пао је на сезонске послове мога мужа – објашњава своју ситуацију Д. Ф. која је као радница без искуства радила пуних пет година у Геоксу.

Радницима који су добили отказе смета и чињеница да се нико од градских функционера из владајуће коалиције око СНС до сада није огласио.

– Нисмо ми у фабрици радили као мигранти, већ као грађани Србије и Врања. Они ћуте јер смо ми за њих мртви људи, као и радници Коштане који узалуд покушавају да реше своје заостале проблеме старе 20 година – бележимо још једну исповест.

У погонима Геокса налази се одређени број ангажованих радника на сређивању и паковању заостале робе. Нико не зна када би могла да почне демонтажа машина, као ни где ће оне бити пресељене.

Да подсетимо, после пет година рада компанија Геокс (Geоx) затвара фабрику обуће у Врању, а без посла остаје 1.200 људи.

Одласку Геокса претходило је напуштање још неколико страних компанија које су имале пословне планове у Врању.

Десетак радника италијанске Компаније Геокс која је најавила затварање фабрике у Врању, о чему је све информације имала и председница Владе Србије Ана Брнабић, затражили су да Влада Србије прогласи „дане жалости“ јер је без посла остало 1.200 радника.

Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас да је одлазак италијанске компаније Геокс из Врања очекиван јер како је рекла, поједини инвеститори „по природи посла“ иду тамо где су најмање плате а Србија по њеним речима, „више није земља јефтине радне снаге“.

Одлазак Компаније Геокс (Geоx) из Врања биће „социјална бомба“ за тај град, оценио је председника Ресорног одбора за привреду и финансије Странке слободе и правде Душан Никезић.