Иако се државни званичници неретко хвале тиме да је Србија прошле године имала раст бруто домаћег производа (БДП) који је био међу највишим у Европи, уз обавезан епитет да је „економски тигар“, податак колико наша земља лоше стоји када је реч о БДП-у по глави становника ретко помињу, пише дневни лист Данас.
Статистичка агенција Европске уније (ЕУ), Еуростат, објавила је недавно податке реалног БДП-а по глави становника за готово све европске земље, а они показују да је Србија једна од најсиромашнијих земаља у Европи, пише Данас.
Реални БДП по глави становника је економски показатељ који мери просечни економски резултат по особи у некој земљи, узимајући у обзир и инфлацију. Подаци за Србију су утолико лошији, јер је и инфлација у нашој земљи међу највишом у Европи.
Може се рећи да је један становник ЕУ у просеку скоро четири пута богатији од једног грађанина Србије. То значи да има и више новца за бољи и квалитетнији живот, више могућности да купи више робе и услуга, да путује, улаже у своје здравље, образовање, некретнине, па и у луксузну робу.
Где је Србија на листи?
Србија је на листи европског реалног БДП-а по глави становника при самом дну.
Једине сиромашније земље од Србије у Европи су Северна Македонија, Албанија и Босна и Херцеговина.
Иако подаци на Еуростату за ове три земље нису објављени за 2024. годину, да су ове земље сиромашније од Србије може се закључити на основу података из 2023. Ти подаци показују да је реални БДП по глави становника у тим земљама био за неколико хиљада евра нижи од Србије.
Занимљиво је да се Црна Гора већ 2023. године приближила Србији када је реч о реалном БДП-у по глави становника и прети да је претекне, те су Србија и Црна Гора тренутно на сличном нивоу по овом економском показатељу.
Најбогатија земља Европе је Луксембург где је реални БДП по глави становника износио чак 100.880 евра, иза ње је Ирска са 85.700 евра, а на трећем месту је Швајцарска са 80.080 евра.
Када је реч о износу реалног БПД-а по глави становника у окружењу Србије, он је у Бугарској прошле године износио 11.300 евра, у Румунији 13.130 евра, Мађарској 16.160 евра, а у Хрватској 16.690 евра. У Словенији износи чак 25.380 евра.
Није све тако црно
Да није све тако црно када је реч о Србији показује податак да у последњих 10 година, па и дуже, реални БДП по глави становника константно расте.
И док је реални БДП по глави становника Србије у 2014. години износи 5.930 евра, сада износи 8.900 евра. То значи да је у последњих десет година порастао за скоро 50 одсто.
„Званичници би требало више да истичу БДП по глави становника, јер је реални показатељ“
Економиста Милан Ковачевић рекао је за Данас да БДП-а није добар меритељ како се живи у некој земљи, додајући да чак ни његов раст није прави показатељ да се толико поправио живот у тој земљи.
„Статистика није тако идеална да све то одмери. Даћу вам пример, ми смо потрошили новац једном да се реконструише надстрешница на станичној згради у Новом Саду и то је нама тада повећало БДП. Сада ми то морамо поново радити, па би требало због тога и кориговати статистику“, изјавио је Ковачевић.
Даље, говорећи о томе како БДП расте, Ковачевић је објаснио да је он у Србији претежно везан за „неке краће догађаје“.
„Ми немамо раст БДП-а зато што смо страна улагања добили за вечна времена. Већ сада знамо да су нам неки страни инвеститори који су нам додавали раст БДП-а већ дигли сидро и иду из ове земље. Због тога је најбоље имати БДП који можете у целини да потрошите како бисте постигли један одржив, стални и реалтивно стабилан раст. Ми то немамо“, објаснио је Ковачевић.
Инфлација већа од раста БДП
Додаје да Србији скочи БДП након направљених неколико ауто-путева, док се следеће године не могу правити ти исти ауто-путеви. Оно што ће у наредним годинама утицати на раст БДП-а биће изградња објеката везаних за изложбу ЕXПО, рекао је Ковачевић, указујући да је то још један „краћи догађај“.
Сва срећа па је Европа нешто развијенија него остали свет, па смо у укупном свету мало бољи
Због тога је, како је рекао Ковачевић, као показатељ много боље употребљавати БДП по глави становника, него укупан БДП.
„Уз помоћ БПД-а по глави становника може се упоређивати шта се догађа код нас у односу на друге земље, а то што БДП расте једној малој земљи, која је кренула са једног ниског нивоа, тај показатељ треба најмање користити“, навео је Ковачевић.
Такође је истакао да је инфлација у Србији већа него реални раст БДП-а, објашњавајући да је нама већи проблем што имамо високу инфлацију него што нам је корист од тог релативно малог раста БДП-а.
На питање када се погледа листа Еуростата и када се види да је Србија на дну лествице, да ли се у том случају може рећи да је наша земља „економски тигар“, Ковачевић је рекао да на основу тих података можемо само рећи да је Србија једна од најнеразвијенијих земаља у Европи.
„Сва срећа па је Европа нешто развијенија него остали свет, па смо у укупном свету мало бољи“, закључио је Ковачевић.