Прочитај ми чланак

Писмо Удружења пензионера Вучићу: Верујемо само новчанику и фрижидеру! Где су паре

0

Једини параметар којем пензионери верују јесу новчаник и фрижидер, који не само да негирају тврдње власти како никада нисмо живели боље, већ сведоче да је живот већине најстаријих грађана Србије све тежи, поручила су синдикална удружења пензионера у писму председнику Србије Александру Вучићу и председници Владе Ани Брнабић.

У заједничком саопштењу Удружења синдиката пензионера Србије и Удружење пензионера Србије “Независност” подсећају шефа државе и премијерку да су проживели много тешких година и додатно поднели велику жртву помогавши држави да стабилизује буџет 2014-2018. године, а да је последње две године очито драматично осиромашење пензионерске популације.

То је последица сталних поскупљења прехрамбених производа, енергије, трошкова становања, лекова, због чега се чак око миллион најстаријих нашло на рубу физичког опстанка, упозоравају синдикати пензионера.

У допису, упућеном председнику државе и председници Владе Србије, пензионерска удружења наглашавају да пензије до краја 2025. године не би смеле бити ниже од 50 одсто просечне зараде у Србији до краја те године, што би подразумевало нешто већи раст пензија од пројектованог.

Она траже и договор о начину и роковима враћања 840 милиона евра, колико је укупно држава узела од пензионера за стабилизацију буџета.

Такође, траже и укидање казнених поена за превремени одлазак у пензију за оне који су, по сили закона, морали пре 65 година живота да напусте посао.

Пензионери од власти очекују да обезбеди више државних домова за негу и чување старих, јер су приватни прескупи и несигурни, али и дневних боравака у свакој општини, са стручним особама, којима породице могу да поверити своје најстарије док су на послу.

Пензионерима је, како наглашавају, потребан и национални савет за старе, који би се бавио искључиво пензионерима и старима, јер они представљају „трећину становништва, која издржава бар још толико грађана Републике Србије”.

Такође, у свакој општини су потребни геронтолози и социјални радници који ће да знају како живе стари. То не могу бити центри за социјални рад, јер се они баве многим другим проблемима.

Потребна је институција на свакој општини, посебно у унутрашњости и селима, која ће да има на попису сваког грађанина Србије када напуни 65 године живота и испуни законски услов за одлазак у пензију. Институција која ће да се брине о сваком од нас“, наводе у заједничком саопштењу синдикати пензионера.

„Ако могу да нас нађу кад треба да нам шаљу писма захвалности, гласачке листиће, могу нас наћи да виде да ли смо живи, релативно здрави и шта нам треба”, поручују пензионери шефу државе и премијерки, захтевајући хитан састанак.