Прочитај ми чланак

Од винограда до научног института и бања: Шта је за мале паре купио Миленијум тим?

0

“Миленијум тим” у власништву Стојана Вујка и Ивана Бошњака (седели за столом са Вучићем под шатром на приватном слављу Драгана Информера), блиских Српској напредној странци, крај 2024. обележио је и куповином некадашњег грађевинског гиганта “Мостоградње”. То иде у прилог њиховој жељи да компанија, која доживљава озбиљан финансијски узлет током напредњачке власти, буде нови “Енергопројект”.

Да су на том путу показује и позамашан списак фирми и њихове имовине, које су пазарили најчешће на лицитацијама организованим за продају предузећа у стечају и редовно по много нижој цени од стварне вредности.

Стојан Вујко се почетком 2024. године на Бизнис форуму на Копаонику похвалио да му је жеља да “Миленијум тим” постане нови “Енегропројект”, чувена компанија некадашње Југославије. Двојац Вујко-Бошњак своју пословну империју је почео да гради кроз послове гасификације, најчешће у Војводини. После доласком СНС на власт, прикључују се напредњачком пројекту “Београд на води” и сада је готово да нема важног инфраструктурног пројекта у земљи на ком нису ангажовани. Такође, веома су чести купци предузећа у стечају и њихове имовине, по знатно нижој цени од стварне вредности.

Мостоградња

“Мостоградња ИНГ”, у стопостотном власништву фирме “Миленијум тим”, била је једини учесник на стечајној лицитацији за некада чувену југословенску грађевинску компанију “Мостоградња”. Пошто је прихватила почетну цену око 10 милиона евра, постала је власник управне зграде некадашњег грађевинског гиганта у центру Београда у Влајковићевој улици, као и индустријског комплекса у Батајници и корисник оперативних плацева на Савском насипу и у Остружници.

Имовину некада велике “Мостоградње” чини и низ нелегализованих барака и привремених објеката који се користе као стамбени у новобеоградској улици Агостина Нета, као и на Тошином бунару у Земуну, на Вилиним водама и у близини петље „Мостар“ и све је то продато на лицитацији.

Пореска управа је уочи лицитације предложила да се имовина некада чувене грађевинске фирме која има статус културног добра издвоји од остале и прода у складу са Законом о заштити културних добара.

Наиме, у Влајковићевој улици уписана забележба да је део тог објекта и „заштићена околина културног добра – модерна гаража у Београду“, у којој је некада био Музеј аутомобила. Међутим, Привредни суд је одбио ту примедбу уз образложење да ако држава не искористи право прече куповине, купац има обавезу да поштује норме везане за заштиту културних добара.

Хотел „Југославија“

Пре некадашњег југословенског грађевинског гиганта, “Миленијум тим” је купио још један симбол бивше заједничке државе, чувени хотел “Југославија”. Наиме, ову београдску знаменитост за 27 милиона евра пазарила је “MV Investment”, такође кћерка фирма “Миленијум тима”. И на овој лицитацији појавио се само један купац и посао завршио по почетној цени.

Ово је било прво јавно надметање за хотел “Југославија“, а цена од 27 милиона евра је упола мања од процењене вредности имовине фирме “Danube Riverside” у стечају, која је била власник “Југославије”. Осим самог хотела, на продају је било и грађевинско земљиште на којем се зграда налази, површине око 4,5 хектара. Интересантно је да у имовини коју је купио “Миленијум тим” била и лустер-таваница и бронзана биста Александра Зарина, који су под посебном заштитом као културна добра.

На цену, али и незаинтересованост других понуђача за овај хотел, утицала је чињеница да власништво над парцелом на којој је хотел делом поседује и „Миленијум тимом“. Медији су тада објавили и планове нових власника да на простору хотела буде пословно-стамбени комплекс од 240 000 квадрата, који ће укључивати и два небодера висине од чак 155 метара. Упркос противљењу јавности, са реализацијом планираног почело се током новембра 2024. Када је кренуло рушење некад чувеног хотела.

Институт „Јарослав Черни“

Још једна институција, настала и развијана у Југославији, завршила је у рукама “Миленијум тима”. У питању је Институт “Јарослав Черни”. Основан је 1947. године, од 1999. је акционарско друштво, а сматра се једном од водећих научно-истраживачка организација у Србији и региону у области вода.

Бране и акумулациона језера, хидроелектране, водоснабдевање, каналисање и пречишћавање отпадних вода, наводњавање, заштита од поплава, заштита животне средине, као и инфраструктурни пројекти попут изградње гасовода само су неке од области којима се Институт бавио.

“Миленијум тим” је почетком 2022. званично постао већински власник Института, тако што је у конзорцијуму са седам директора Института и фирмом из Лазаревца “Bauwesen” купио Институт по почетној минималној цени од око 2,58 милиона евра. Убрзо након продаје, јавност је сазнала да “Миленијум тим” поседује око 92 одсто акција.

Институт „Гоша“

“Черни” није први државни институт који је пазарио пословни двојац Стојан Вујко – Иван Бошњак. Њихова компанија је још 2018. године купила Институт “Гоша”, регистрован за истраживање и развој у природним и техничко-технолошким наукама. Платили су га 970.000 евра да би на његовом месту градили нови стамбено-пословни комплекс на укупно 22.387 квадратних метара.

Зграда комплекса Истраживачко-развојног института “Гоша” у Милана Ракића 35 на Звездари је срушена новембра 2022. године. Из “Миленијум тима” су обећали да ће административни део института који је ту пословао бити враћен када нова зграда буде била готова.

Виногради код Новог Сада и винарија „Шапат“

Кроз куповину преко лицитације предузећа која су у стечају “Миленијум тим” је постао власник бројних парцела што грађевинског, што пољопривредног земљишта

Тако су у августу 2022. године за 216 милиона динара, што је мање од два милиона евра, пазарили имовину акционарског друштва „Навип“ на подручју Новог Сада, која је процењена на 705 милиона динара, односно око шест милиона евра.

„Миленијум тим“ је, како је објавио портал 021.рс, на тај начин купио од државе и 52 хектара грађевинског земљишта у катастарским општинама Петроварадин и Сремска Каменица.

Реч је о парцелама на потезу Алибеговца и Карагаче, а тај део сремске стране Новог Сада сматра се веома атрактивним, док инвеститори на плацевима око некадашњих „Навипових“ винограда већ граде стамбене комплексе.

У јануару исте године „Миленијум“ је постао стопостотни власник винарије „Шапат“ у Новом Сланкамену, по многима, једне од најексклузивнијих у Србији.

„Навипови“ виногради на југу земље

Међутим, то није прва имовина НАВИП-а која је постала власништво “Миленијум тима”. Две године пре парцела у Војводини ова компанија је преко повезаних фирми купила готово 200 хектара пољопривредног земљишта у околини Лесковца. У питању су виногради, пашњаци, њиве и шуме.

На јавном надметању је за купца, како се наводи у решењу Привредног суда који је тада објавио портал Нова.рс, тада проглашена фирма “Alea Consalting d.o.o” Београд. Они су око 185 хектара платили 67,7 милиона динара, што значи да је хектар земље коштао у просеку 3.000 евра. Иза ове куповине заправо стоји “Миленијум тим” чији су власници Иван Бошњак и Стојан Вујко.
Према тадашњим подацима на сајту Агенције за привредне регистре, директор “Алеа Цонсалтинг” је Иван Бошњак. Осим тога у “Alea Consalting” 45 одсто власништва има “Миленијум тим”, а остатак од 55 одсто Тихомир Јолџић, држављанин БиХ.

Комплекс у Врањској бањи

Пре Лесковца, “Миленијум тим” је своје пословно царство на југу Србије разгранао и у Врањској бањи и то у области туризма. Средином септембра 2019. године купио је никад завршени хотел, нешто касније и хотел “Железничар”, а на крају “Специјалну болницу за рехабилитацију”.

Никад завршени хотел купили су након вишедеценијског судског спора између Специјалне болнице и Фонда ПИО. Земљиште и незавршени хотел, како су тада објављивали медији, пазарили су по цени од око 250.000 евра, док је процењена вредност објекта знатно виша, чак 3,2 милиона евра, а земљишта 2,8 милиона.

Стручњаци Савета за борбу против корупције су се у извештају о продаји непокретности Фонда ПИО оценили да је у продаји објекта Специјалне болнице за рехабилитацију у Врањској Бањи било “индиција о организованом кривичном делу и унапред договореној купови испод тржишне вредности, за шта су одговорни запослени из Пореске управе у Врању, Републичке дирекције за имовину и Градског завода за вештачење из Београда”.

Након куповине целокупног језгра Врањске Бање, компанија “Миленијум тим” је најавила да ће изградити два луксузна хотела до 2023. године, а за то им је одобрена и бесповратна државна помоћ од 10,1 милиона евра.

Радови касне, а “Миленијум” је од укупно најављених 65 милиона евра до сада уложио око 20 милиона, док је од државе добио подстицај од око 1,6 милиона , као и одобрење да се рок за завршетак инвестиције по трећи пут помери, овог пута за 2026. годину.