Прочитај ми чланак

ДРЖАВА моли приватнике да не дају отказе, а Београд им не плаћа дуговања

0

Док Влада и њени министри готово свакодневно моле привреднике да не дају отказе радницима, београдска јавна предузећа одлучила су да престану са плаћањем својих дуговања приватницима.

Фото: Јутјуб

Када је ова београдска приватна фирма покушала да наплати дуг од градског предузећа, речено им је да је то немогуће – заменик градоначелника Горан Весић одлучио је да јавна предузећа могу плаћати само најургентније ствари.

У обавештењу од 23. марта, које је потписао Весић, Град Београд наложио је својим предузећима: „Сва плаћања и обавезе према држави, према добављачима горива, као и плаћање и набавке свих добара и услуга које нису на приоритету првог реда, одлажу се до даљнег“.

У овом документу, у који је КРИК имао увид, наводи се и да „сва финансијска средства са рачуна (градска јавна) предузећа могу да троше само за плаћање најосновнијих и најургентнијих ставки за функционисање“.

Овај документ новинарима КРИК-а проследила је београдска приватна фирма која каже да они после овакве одлуке, могу само да ставе „катанац на врата“.

– Плаћања о којима овде причамо су за услуге које смо одрадили пре 45 и 60 дана – кажу они, уз молбу да остану анонимни.

Парадокса ради, Министарство привреде упутило је јуче апел свим приватним компанијама да „кроз солидарност заједнички пребродимо период смањене привредне активности“.

У том апелу се приватници практично моле да не наплаћују дуговања једни другима.

– Уколико велики број привредних субјеката буде блокиран, онемогућен да настави са радом у току или након ванредног стања, пут опоравка за целу привреду, а поготово велике системе, биће знатно дужи и тежи – каже се у апелу.

Весић није одговорио на питања како одређује која су приоритетна плаћања, а која су му новинари КРИК-а упутили мејлом и преко његове портпаролке. Новинари су контактирали још неколико јавних предузећа.

До објављивања овог текста, одговор је стигао само од извршног директора ЈВП Београдводе Владимира Баталовића који је потврдио да ће ово предузеће каснити са исплатама.

– Због тренутне ситуације дешава се да нисмо у могућности да измиримо све на време, али ћемо то свакако учинити у накраћем могућем року чим се стекну услови за то – рекао је Баталовић за КРИК.

Док већина надлежних ћути, саговорници КРИК-а, стручњаци из области права и економије, кажу да оваква одлука Града Београда може имати јако лоше последице на привреду.

Економиста Горан Радосављевић каже да ће неплаћање добављачима изазвати ланчану реакцију.

– Привредници ће исплатити мартовске плате и ту ће да се заврше. У том тренутку они ће престати да плаћају своје добављаче, а онда ти добављаче своје и тако редом. Уколико и држава престане да плаћа створиће се општа неликвидност и сви ће да пропадну много брже него што су очекивали.

Радосављевић каже да је до свега овога довело непостојање економске политике како пребродити кризу која је настала због новог вируса корона.

– То нас све доводи до тога да се свако сналази како може.

Јелена Јеринић са Правног факултета Универзитета Унион каже за КРИК да није чула да постоји акт Владе којим се врши приоритетизација средстава из буџета.

Ванредни професор Института за упоредно право Марио Рељановић овакву ситуацију за КРИК описује као „циркус“.