Као да станови већ нису били довољно скупи, само током ове године, цене некретнина скочиле су за пет до чак 30 одсто, у зависности од локације, кажу поједини стручњаци. Други су уверени да раст није био толики, али у једном су сви сагласни - не постоје било какве назнаке да би цене некретнина у наредном периоду могле да падну. Чак супротно - када Народна банка ограничи камате, тражња ће додатно да порасте, а сви знају да велика тражња доноси и високе цене.
Цене некретнина никако да престану да расту, чак супротно – од почетка године додатно су поскупеле. Према анализи проценитеља, судског вештака и агента за некретнине Милића Ђоковића, непокретности су, у зависности од локације, скупље за пет до 30 одсто.
„У Србији су цене станова скочиле у односу на прошлогодишњи просек, који је иначе био висок у поређењу са годином раније. Највише су скочиле цене у Војводини, а ‘шампион’ је Београд по количини пара уложених у куповину и цени квадрата, јер се ту продају и најскупљи квадрати у Србији“, рекао је Ђоковић за новинску агенцију Бета.
Где су поскупели станови?
Према његовим речима, када је у питању Београд, цене су највише скочиле у Миријеву и Јакову.
„У Старом граду просечна цена станова је између 4.000 и 5.000 евра и ту цена скочи за два или три одсто, што је 100 или 200 евра више по квадрату. У Миријеву је квадрат био око 1.800 евра, а сад је 2.500 евра и то је скок од 30 одсто“, навео је он.
„Просечна цена у новоградњи је око 3.000 евра по квадрату у Београду, док је просечна староградња 2.300-2.400 евра и то је тих 10 до 20 одсто“, додао је Ђоковић.
Ипак, искуство Уроша Јовановића, директора агенције “Арт некретнине”, је другачије. Он за Нова.рс каже да цене у односу на прошлу годину јесу порасле, али не толико.
“Када говоримо о Београду, који је најзначајнија локација када је тржиште некретнина у питању, поскупљења су једноцифрена, можда пет или шест одсто”, каже Јовановић.
Према речима нашег саговорника, поскупеле су управо оне стандардно популарне локације – Нови Београд, Врачар и Дорћол.
Зашто некретнине и даље поскупљују?
Према Ђоковићевим речима, цене некретнина скочиле су због инфлације и поскупљења свега – од материјала до плата радника.
„Ми не можемо да се правимо луди, евроинфлација постоји код нас и свуда – 1.000 евра сада и прошле године не вреде исто. Дневница мајстора је прошле године била око 60-70 евра, а ове године је 80-90 евра“, казао је Ђоковић.
Када ће цене да падну?
Ђоковић нема добре прогнозе – он очекује и даљи раст, осим уколико не дође до смањења инфлације.
А даљи раст можда ће се наставити и раније што би ико мислио.
Наиме, Ђоковић каже да се током септембра очекује интензивнија купопродаја у Београду, јер долазе студенти, а станови се купују како би им се издавали.
Ни Урош Јовановић не види да ће у догледно време, рецимо годину дана, цене да падну. Како каже, цене диктира тражња, која је сада велика.
“Тренутно не постоје индикатори да ће тражња да се смањи, чак супротно. Рецимо, када Народна банка трајно ограничи камате на стамбене кредите, тражња може само да порасте”, закључује наш саговорник.