Прочитај ми чланак

БАЧЕНО 65 МИЛИОНА ДОЛАРА: Дигли руке од Слобиног „тајног града“

0

Нема више наде за завршетак изградње хотелског комплекса на Црном врху, власници одустају од пројекта. До сада уложено 65 милиона долара.

Фотографија преузета са веб портала novosti.rs

Фотографија преузета са веб портала novosti.rs

Тачно две деценије од почетка градње луксузног хотелског комплекса на планини Црни врх код Бора, званог „Јелен-Хајат“, више нема никакве наде да ће се то здање, у које је утрошено око 65 милиона долара, икада привести намени!

 По сазнањима „Новости“, руска нафтна компанија „Гаспром“, као већински власник НИС у чијем је власништу око 60 одсто овог здања, нема намеру да инвестира у завршетак изградње црновршког „Хајата“, будући да хотелијерство није основни бизнис тог нафтног гиганта.

Без њих, ни остали акционари „Јелена“ – РТБ Бор, „Енергопројект“, ПТТ Србија, „Србијашуме“ и општине Бор и Жагубица, нити имају пара, нити могућности да то здање приведу намени.

„Јелен-Хајат“, како је званично назван, напуштен је после 1999. године и НAТО бомбардовања.

Око 1.000 радника напустило је градилиште још у пролеће 2001. године.

 

ТИТОВУ ИДЕЈУ СПРОВЕО МИЛОШЕВИЋ

Иако је као главни креатор изградње „Хајата“ био најчешће помињан Слободан Милошевић, бивши председник Србије и СРЈ, идеју о изградњи хотела на Црном врху дао је, заправо, још Јосип Броз Тито, који је веома често посећивао овај крај и уживао у лову.
У планинарском дому на овој планини, где је одседао, бившем председнику СФРЈ на располагању је било чак 105 врста вина, али је он најрадије пио хварски „пошип“.

 

По једној процени уложено је 50, по другој 65 милиона долара, преостало је још толико да се инвестира и да проради „други Копаоник“.

Преостало је било само десет месеци до коначног завршетка.

То се није десило, а није било ни озбиљнијих помака, нити ће, већ је извесно, икада бити.

Поред хотела су председничка палата и амбасадорски апартмани, затворени базен, отворена позорница, тржни центар, низ продавница, бензинска пумпа, поџемне гараже, станови за особље, спортски терени, хелиодром, трафостанице, пошта, банка, дечји вртић, ски-стазе, клизалишта, национални ресторани…

Кроз центар требало је да протиче вештачка река, а неколико километара даље у планини је специјална фабрика воде.

Био би то, како је замишљено, најмодернији планински центар у источној Европи.

Aли, уместо тога, пре неколико дана, са централне зграде црновршког комплеска одвалила се бетонска плоча, тешка неколико тона, што је само по себи, довољан доказ да се 65 милиона долара – урушава!

Једна од идеја да се црновршки „Хајат“ приведе каквој-каквој намени била је и да се он преуреди у – затвор!

Фотографија преузета са веб портала novosti.rs

Фотографија преузета са веб портала novosti.rs

Међутим, и та је солуција остала тек записана на папиру, па још само остаје да сачекамо када ће зуб времена потпуно избрисати црновршки комплекс са земље и од њега оставити само горку успомену“.