Прочитај ми чланак

Дугорочна прогноза: Многима се неће свидети

0

Републички хидрометеоролошки завод Србије најавио је за наредни период нагло захлађење уз упозорење на жуте метеоаларме, а то је само увод у хладан фронт који ће заватити Србију до краја овог месеца. Како метеоролог Слободан Совиљ каже, све до краја маја практично нећемо моћи да уживамо у топлим и летњим температурама, док се у планинским пределима може се очекивати и снег.

Према прогнози РХМЗ, у среду ће у Србији бити променљиво уз смену сунчаних и облачних интервала, али у већини места суво. У јутарњим сатима до четвртка локално се очекује и појава слабог приземног мраза, док се у четвртак после подне и увече на северу и западу Србије очекује наоблачење с кишом и локалним пљусковима са грмљавином. Падавинска зона ће се у петак изместити на југ и исток Србије. На високим планинама могућ је и снег.

За викенд, али и почетком наредне седмице наставак променљивог и релативно свежег периода уз повремено појачан северозападни ветар, а појава кише или локалног пљуска биће изолована и краткотрајна.

Снег у мају

Совиљ истиче да су температуре које нас очекују испод просека за средину маја. Најхладнији дани биће петак и субота, када се предвиђа додатни продор хладног фронта са севера. Максималне температуре у тим данима биће тек између 12 и 15 степени.

– Најхладнији дан у наредном периоду ће вероватно бити петак и субота зато што у тим данима очекујемо још један додатни продор хладног фронта са севера и падавине, тако да у тим данима широм наша земља максималне температуре биће свега између 12 и 15 степени, а у осталим данима између 17 и 21, дакле у већини дана до 20. маја, што је за 3 до 5 степени испод просека за овај период године – наглашава Совиљ.

На планинама изнад 1.500 метара надморске висине очекује се и снег, што није неуобичајено за ово доба године. Совиљ подсећа да је слична ситуација забележена и 2014. године, када је средином маја на Копаонику пало више од 60 цм снега.

– Снег на тако великим надморским висинама није баш нека велика реткост у овом периоду године. Било га је чак у оној години када смо имали катастрофале поплаве у Обреновцу, ми смо средином маја тада имали више од 60 цм снега на Копаонику. Тако да на већим надморским висинама се, не баш сваке године, али се повремено јавља појава снега у овом делу пролећа, значи у мају месецу, али у сваком случају са измештањем те падавинске зоне после 18. и 19. јуна даље преко Црног мора ка истоку Европе и кад падавине престану неће бити више ни појаве снега на високим планинама, значи то је једна краткотрајна појава у петак и суботу – рекао је он.

Међутим, у нижим пределима падаће киша. Темепература, међутим, неће падати испод 10 до 15 степени ове недеље.

Метеоаларми и пораст температуре

Због екстремно ниских температура, на снази ће бити и метеоаларми.

– Наредних дана имаћемо упаљен метеоаларм на локалну појаву приземног мраза ујутро с обзиром да је овај период са релативно нижим дневним температурама. Имаћемо и прохладна јутра минималне температуре, сутра од нула до девет степени, при чему би најхладнији могли да буду делови Баната, Поморавља и Шумадије – рекао је Совиљ.

Ови метеоаларми ће бити активни све до четвртка када ће се активирати жути метеоаларм на појаву грмљавине, а обзиром на то да наилази хладни фронт из Средње Европе, метеоаларм ће бити издат за Војводину у четвртак поподне и увече.

Благи пораст температуре очекује нас тек од 20. маја, међутим, као Совиљ истиче, он неће бити изражен и у питању је свакодневни пораст температуре за један до два степен, тако да краја месеца између 25 и 31. маја поново можемо да рачунамо на појаву летњих дана у Србији.

Циклон доноси захлађење

Совиљ објашњава да су ниске температуре последица снажног и дубоког циклона који се тренутно налази над Источном Европом. На његовој задњој страни успоставило се северно и северозападно струјање, које је довело до прилива хладног ваздуха са севера преко централне Европе ка Балканском полуострву. Иако циклонске активности изнад Јадрана доносе влажан ваздух и повремене падавине, управо овај прилив хладног ваздуха одговоран је за значајан пад температура.

Због таквих временских прилика, температуре ових дана су испод просека за средину маја, када се уобичајено очекују максималне вредности између 22 и 24 степена.

Последњих година, услед климатских промена, тај просек је био благо повишен, али у овом случају доминира хладнији образац. Свежије време потрајаће бар до 20. маја, након чега се очекује постепен, али умерен пораст температура.