Звучни топови и сродни дугодометни акустични уређаји (ЛРАД) првобитно су развијени за војне примене, али су их у последње време све више усвајале снаге реда и закона за контролу масе.
Иако ови уређаји могу ефикасно преносити поруке на великим удаљеностима, њихова употреба против цивила изазвала је озбиљну забринутост због могућих злоупотреба и прекомерне силе.
Сумња се да је управо један од ових уређаја или нешто слично употребљено на великом студентском протесту 15.03. у Србији, баш у време када се одржавало 15 минута тишине због настрадалих у паду надстрешнице у Новом Саду.
Шта су сонична оружја
Сонична оружја су уређаји који користе високоенергетске звучне таласе за различите сврхе, укључујући комуникацију на великим удаљеностима, контролу масе и, у неким случајевима, као облик психолошког и физичког застрашивања. Лонг-Ранге Ацоустиц Девице (ЛРАД) је једно од најпознатијих соничних оружја, првобитно дизајнирано за емитовање јасних гласовних порука на велике дистанце, али се често користи у сврхе разбијања демонстрација и контроле масе.
Како ЛРАД функционише?
ЛРАД емитује високофреквентне звучне таласе који могу достићи 160 дБ на удаљености од једног метра – што је јаче од звука млазног авиона при полетању.
То је специјализовани акустични уређај способан да емитује усмерене звучне таласе, омогућавајући јасан пренос порука на удаљеностима до 5 километара.
Звук који ЛРАД производи може бити: Усмерени „зрак“ звука – високо фокусиран и циљан према одређеним особама или групама; широки талас звука – користи се за ширење гласовних порука или као аларм.
Осим комуникације, ЛРАД има „алармну функцију“, која емитује изузетно јаке и иритантне звуке (високи тонови, пиштање, пулсирајући таласи), који могу изазвати бол, вртоглавицу и дезоријентацију код особа које су у домету.
Уређај је развијен након самоубилачког напада исламиста на амерички брод УСС Цоле 2000. године у Јемену. Америчка морнарица је тражила комуникацијски уређај дугог домета којим би могла на великим удаљеностима упозоравати бродове који им се приближавају и правовремено се припремити за одбрану у случају да се ти бродови не одазову на упозорења.
ЛРАД је првобитно развијен као комуникацијски уређај, а осим америчке морнарице, међу првима су га користиле бродарске компаније за одбрану од пирата. Касније га је америчка војска поставила у Ираку и Авганистану током војних операција чишћења објеката.
Компанија Генасyс, која је развила овај уређај, наставила је његову надоградњу, омогућавајући његову примену у полицијским операцијама током немира и протеста.
Међутим, у многим земљама чије полицијске снаге поседују овај уређај, већ годинама се воде расправе и износе оптужбе да се ЛРАД не користи само за комуникацију, већ и као оружје за контролу демонстраната помоћу звука.
ЛРАД као средство комуникације
У ванредним ситуацијама, ЛРАД уређаји су коришћени за пренос хитних информација:
Након клизишта у Осо округу у држави Вашингтон 2014. године, спасилачке екипе користиле су ЛРАД монтиран на хеликоптерима како би упозориле на могућа додатна клизишта, чиме су повећали безбедност спасилаца и волонтера. У Ла Плата округу у Колораду, власти су користиле ЛРАД монтиран на возила како би издавале наређења за евакуацију током шумских пожара, осигуравајући да становници добију правовремена и јасна упутства.
Злоупотреба и прекомерна употреба силе
Упркос њиховим корисним применама, постоје забележени случајеви злоупотребе ЛРАД уређаја, посебно у ситуацијама где је њихова употреба довела до физичких и психолошких последица по цивиле.
Полиција је на протесту против Г20 у Питсбургу 2009. године користила ЛРАД за растеривање демонстраната, што је означило прву употребу овог уређаја против цивила у САД-у.
На том протесту је забележено више пријава демонстраната да су због коришћења звучног топа привремено или чак трајно изгубили слух. Критичари су тврдили да употреба звучних сигнала високе јачине представља прекомерну силу и може нанети трајне последице учесницима протеста.
Током протеста 2016. године против изградње нафтовода Дакота Аццесс у Северној Дакоти, снаге реда су користиле ЛРАД уређаје за контролу и разбијање демонстраната. Људи су пријавили нелагодност и могуће проблеме са слухом због употребе ЛРАД-а.
Након смрти Ерика Гарнера избили су протести 2014. године, а њујоршка полиција је користила ЛРАД за контролу масе.
Демонстранти и новинари су пријавили мигрене, вртоглавицу и проблеме са слухом као директну последицу употребе уређаја.
Касније су поднете тужбе у којима се тврдило да је употреба ЛРАД-а на овај начин представљала прекомерну употребу силе.
Употреба ЛРАД уређаја довела је до правних спорова и судских пресуда које постављају питање њихове законитости у цивилним ситуацијама.
Пример је случај Едри против Мегвајера (2018): Амерички Апелациони суд за Други округ донео је одлуку да употреба ЛРАД-а од стране НYПД-а може представљати употребу силе. Суд је нагласио да коришћење аларма велике јачине, који може изазвати бол и повреде, без адекватног оправдања, може бити сматрано прекомерном силом.
У разним градовима широм Сједињених Држава 2020. године, укључујући Њујорк, полиција је користила ЛРАД током протеста покрета Блацк Ливес Маттер, који су се бавили расном неправдом и полицијском бруталношћу.
Употреба ЛРАД-а током ових протеста довела је до правних изазова, при чему су судови разматрали да ли њихова употреба представља прекомерну употребу силе.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Елемент застрашивања
Поред физичких последица, не сме се занемарити ни психолошки ефекат ЛРАД-а.
Способност ЛРАД-а да изазове бол и дезоријентацију може се користити као средство одвраћања људи од учествовања у протестима.
Сама присутност ових уређаја на јавним скуповима може створити атмосферу страха, обесхрабрујући људе од остваривања права на мирно окупљање.
Сонична оружја, попут ЛРАД-а, представљају опасну технологију која може имати озбиљне последице по људско здравље. Иако се користе као несмртоносна средства, њихов ефекат на слух, равнотежу и психу може бити дуготрајан и озбиљан.
Њихова употреба против цивила остаје контроверзна, а правне и медицинске студије указују на потребу за строжом регулацијом и већом пажњом приликом њихове примене.