Прочитај ми чланак

ЗВРШЕНА ГЕЈ ПАРАДА: Њих пар десетина блокирало центар града

0

Учесници Параде поноса Србија 2018 прошетали су од Пионирског до Студентског парка у Београду.

Они су затражили доношење закона о истополиним партнертствима, већу видљивост трансродних особа и бољу превенцију и лечење од вируса ХИВ.

foto: screenshot

 

Скуп је обезбеђивала полиција обучена у опрему за сузбијање демонстрација, али у мањем броју, док су учесници ску прошетали кроз улицу Краља Милана, преко Трга Републике носећи заставе Србије, заставе дугиних боја и заставе посвећене транс родним особама, уз транспаренте „То што видиш није то што пише“, „Није ружна ниједна група само понашан“, „Нулта толеранција за насиље“ и „Превенција злочина из мржње“.

Представник геј лезбејског Инфоцентра Предраг Аздејковић рекао је да овај параду сматра протестом а не уличном журком јер нема превише ствари за прослављање.“Од 2010. немамо ни један закон о ЛГБТ популацији а измене закона о матицним књигама трансродним особа донеле су оно сто су оне већ имале“, рекао је Аздејковић и додао да су трансродне особе и даље правно невидљиве, а да су право о уносу промене пола у матичне књиге после хирушке интервенције такве особе имале и раније.

Једна од организатора параде Хелена Вуковић рекла је да је овогодишњи слоган „Матичарка, нормално“ изабран због тога што човек посла са матичним службама има цео живот, од рођења, преко венчања и промене пола до смрти.

Она је додала да је срећна јер због параде није блокиран град, саобраћај се одвија нормално: „То је оно што желимо, да нису потребне велике полицијске снаге за Прајд“.

Упитана коме су упућени захтеви, Вуковић је рекла држави генерално, а на питање да ли ће поднети грађанску инцијативу да се донесе Закон о истополним браковима, она је рекла да то неће радити, јер већ постоји Стратегија, којом је предвиђено да се такав закон донесе.

На питање да ли ће се премијерка Ана Брнабић, која је прва лезбејка на тој функцији, придружити паради, Вуковић је рекла да то не зна и да они никога нису знавли, јер „на прајд се не зове, на прајд се долази“.

Представница организатора Анђела Чех на крају захвалила свима који су дошли и рекла да они шетају и уместо оних који не смеју да дођу, као и да појединачно припадници ЛГБТ заједнице не могу ништа, а заједно могу много.

У Студентском парку дошло је до мањег инцидента када је једна жема упала међу учеснике параде и поручила им да „нису нормални“.