Прочитај ми чланак

Златиборе, питај Тару, да ли ће и на њој да буде као на Врачару?

0

Општина Бајина Башта је предложила нови регулациони план за локацију у срцу Националног парка Тара, Рачанска шљивовица, којом се њен најлепши део (око 70ха) пренамењује у грађевинско земљиште. Оваква одлука наишла је оштро противљење јавности, а у оквиру кампање "Крени промени" покренута је и петиција.

Општина Бајина Башта је предложила нови регулациони план за локацију у срцу Националног парка Тара, Рачанска шљивовица, којом се њен најлепши део (око 70ха) пренамењује у грађевинско земљиште.

На тај начин се легализује постојећа дивља градња и отвара пут „златиборизацији Таре“, са распарчавањем парцела, предавањем пашњака и шума на милост и немилост инвеститорима- без икаквог озбиљног разматрања канализације и саобраћајне инфраструктуре, уз трајну девастацију најлепших крајолика.

Ипак, главни урбаниста општине Бајина Башта, Милош Јелисачевић тврди да су подаци изнети у петицији „Крени промени“ – неистинити.

„Наиме, у складу са смерницама из Просторног плана подручја посебне намене НП Тара, Општина Бајина Башта донела је одлуку и покренула поступак израде новог Плана генералне регулације подручја Рачанска Шљивовица на Тари. Материјал који је био изложен на рани јавни увид представља само дигитализован стари план који је усвојен још 2007. године, а наведеним материјалом предложена је мања површина грађевинског земљишта у односу на стари план који је још увек на снази“, навео је Јелисавчић.

О „Златиборизацији“ Таре још 2020. године писале су „Новости“ наводећи да је у току све интензивнија градња у слабије брањеним деловима планине, па су пред многобројним институцијама испреплетених надлежности – велики изазови очувања Таре.

Проблем представља и чињеница да се гради на подручјима са нижим степеном заштите, у којима је градња дозвољена према важећим законским актима, као и према просторним плановима општине Бајина Башта и града Ужица.

У плану генералне регулације подручја Рачанска Шљивовица, који је направљен 2007. године назначено је да се планира изграња викендица, пансиона, хотела, али и објеката из области културе и здравства.

СО Бајина Башта у јуну 2020. године усвојила је и измене и допуне плана детаљне регулације за подручје Калуђерске баре на Тари.

Еко стража на твитеру тврди да су се на овај део планине окомили бројни инвеститори који граде велелепне апартмане.

У допуни плана за ово подручје, наводи се да је планирана изградња голф терена, изградња и реконструкција терена, стаза за скијашко трчање и слично.

Треба напоменути и да је на папиру, урађено пуно да се спречи урбанизација делова Таре са нижим степеном заштите.

У пракси, лепе жеље може осујетити стара овдашња бољка – реч је о помешаним надлежностима и одговорностима, подељеним између две локалне самоуправе и између локалних и републичких институција.

Термин „Златиборизација“ настао је на примеру потпуног уништавања природних лепота ове планине од стрне инвеститора.

Тара, Стара планина, Јастребац, Чемерник, Гоч, Голија, Фрушка гора… само су неке од планина које могу доживети сличну судбину у случају изостанка планске изградње.

Главни урбаниста општина Бајина Башта, Милош Јелисавчић позвао је све заинтересоване грађане и потписнике ове петиције, да узму учешће у изради овог Плана, као и да своје предлоге и сугестије доставе општини Бајина Башта када План буде на јавном увиду.

Као једну од мера које је Бајнина Башта донела јесте и обавеза да малтерисања површина објеката не сме прелазити 50 одсто и мора бити беле или светле пастелне боје, док најмање половина површина мора бити покривена дрветом и каменом.