Прочитај ми чланак

ЗДРАСТВО И БИРОКРАТИЈА: „Немаш један папир“

0

Уколико им специјалистички преглед није заказан у року од 30 дана, осигураници могу да од РФЗО-а наплате тај преглед који ће обавити у приватној установи. Поднете захтеве РФЗО често одбија као неосноване, најчешче због лоше попуњених образаца.

t

Извор: Н1

 

Уколико им специјалистички преглед није заказан у року од 30 дана, осигураници могу да од РФЗО-а наплате тај преглед који ће обавити у приватној установи. Поднете захтеве РФЗО често одбија као неосноване, најчешче због лоше попуњених образаца.

Уз упут лекара са датумом заказаног прегледа, пацијент на шалтеру мора да затражи тзв. ПЗ образац који ће попуњен заједно са упутом поднети РФЗО. Након прегледа у приватној здравственој установи, Фонд је дужан да пацијенту који је поднео захтев, уколико је исти основан, рефундира трошкове. То се у пракси ипак догађа ретко јер због лоше попуњеног обрасца или по принципу „недостаје један папир“ Фонд захтеве често одбија као неосноване.

„Пример за то је да су здравствене установе често стављале печат не са оне стране где попуњава текстуално, већ са оне друге стране, са беле стране где немате никакав текст, тако да тај папир није оверен и није важећи, иако постоји потпис. А то пацијенти нису ни знали, па мислим да су сада делимично едуковани како треба да се попуњава тај образац“, каже Марина Мијатовић, експерткиња за медицинско право.

Надлежни из РФЗО о томе нерадо говоре, а пацијенти се боје да изађу пред камере. Ипак, сазнајемо, да им је поред много стрпљења потребна и правна помоћ и подршка.

Од око 22 хиљаде пацијената који су имали примедбе третман у некој здравственој установи, пријаве је поднело 239. 72 пријаве су прихваћене као основане, а најчешћи разлог је то што пацијентима није заказан преглед у року од месец дана. Највше пријава било је у КЦ Војводине, чак 45.

Мало пријава говори о незнању пацијената, док се са друге стране закон углавном тумачи на штету пацијента, наводи експерткиња за медицинско право Марина Мијатовић: „Дакле то су те злоупотребе и коришћење незнања пацијената тако да када пацијент и поднесе захтев, уколико он буде неоснован, рокови за жалбу су три, пет, осам дана, буде и 15 дана… Пацијенти некад пропусте те рокове, па када им се и јавите, ви не можете да им помогнете јер су сви ти рокови прошли“.

Здравствене установе би ипак требало да буду на страни пацијената, додаје она, јер их између осталог финансирају сви они који имају оверену здравствену књижицу.