Прочитај ми чланак

Због увоза из ЕУ, произвођачи млека у Србији имају вишак од 200.000 литара дневно

0

mleko1

СРБИЈА уништава своју млекарску индустрију. На дневном нивоу имамо 200.000 литара млека вишка, а велике млекаре већ су почеле да отказују откуп, због увоза из ЕУ. Од кад је Европска унија укинула квоту за производњу својим млекарима, домаће тржиште буквално је преплављено. Стручњаци кажу да ће се ускоро у Србији имати све млечне производе које можемо да пожелимо, али ништа од српског млека.

Да ћемо бити утопљени у страном млеку, упозорили су и из Дирекције за пољопривреду града Шапца. Они су упутили апел надлежним институцијама да реагују одмах, јер ће на пролеће, када почне да важи укидање ЕУ квота, бити касно.

– Пољопривредницима треба помоћи организованим откупом и прерадом млека у праху – истакао је Владимир Шпегар, директор Дирекције. – Имамо проблем који је дуго присутан, а то је да мале произвођаче млека условљавају, па поједине млекаре не откупљују количине испод 20 литара дневно. Држава треба да преузме све што је на тржишту, претвори га у млеко у праху и реагује када буде било потребно.

Председница Асоцијације произвођача млека Сања Бугарски, каже да се у Србији, по питању производње млека и меса, није ништа урадило у последње две деценије. У нашој земљи, 1991. године било је више од милион крава, а данас, према незваничним подацима, једва да има више од 300.000 грла.

– Министарству пољопривреде обратили смо се још у септембру, а до сада ниједан проблем нису решили – прича Сања Бугарски. – Пада куповна моћ домаћег становништва, ту је ембарго на извоз ЕУ производа у Русију, укидају се квоте произвођачима из ЕУ, и велике количине млека и производа стижу у Србију. Сада и кондитори увозе маслац и млеко у праху из Европе и не купују више од домаћих произвођача.

Бугарски упозорава да су вишкови све већи и да почињу да страдају први у ланцу. То су најслабији, мали и социјално најугроженији фармери.

Прво њима отказују откуп млека, а затим следе они који не воде рачуна о квалитету, па средњи и на крају велики произвођачи млека – каже Бугарски. – Овакав сценарио нам следује. Министарство пољопривреде апсолутно ништа није предузело, док прерађивачи нису са Министарством трговине и финансија покренули иницијативу. То је, међутим, само крпљење рупа, јер ми ове проблеме немамо тренутно. Укидање квота значи да ће њихови спектакуларно опремљени и способни фармери, у наредном периоду, моћи своју производњу да повећају за 25 одсто.

Српски сточари немају, како објашњава Бугарски, ни пет одсто онога што имају фармери у Европи. Ниједан министар није направио независну лабораторију, а и сад су само обећали да ће нешто отворити.

ТАКСЕ НА УВОЗ

ПРЕРАЂИВАЧИ и произвођачи млека имали су састанак у Влади Србије са надлежним министрима. Тако се министар финансија Душан Вујовић, како каже Сања Бугарски, сложио да Дирекција за републичке робне резерве представља најбољи механизам за решавање вишкова млека. – Закључено је да проблем мора да се реши у наредне две недеље, координираном акцијом министарстава – прича Бугарски. – Да се донесе решење за млеко у праху и једнак третман за све млекаре и кондиторе, као и привремено увођење додатне таксе на увоз производа од млека из ЕУ.

ЕВРОПСКИ ПОДСТИЦАЈИ

ЕВРОПСКА унија додатно субвенционише и произвођаче и прерађиваче млека. Према речима Сање Бугарски, озбиљне земље штите домаћу производњу, па имамо ситуацију да је цена готовог производа нижа од цене сировине.

(Вечерње новости)