Прочитај ми чланак

Због ових недостатака не смеју да вас врате са техничког

0

Велики број власника возила, нарочито у Београду, жали се да због баналних недостатак не пролази технички преглед, те да су контролори постали ригорозни.

Из МУП-а поручују да ситна оштећења нису разлог да се возило оцени неисправним, а у Комитету за безбедност саобраћаја објашњавају да је главни проблем то што није прецизно дефинисано која неисправност чини возило технички неисправним, а која може да се толерише.

Неисправан мигавац на ретровизору, не раде треће стоп светло, задњи брисач или прскалица, недостатак течности за шофершајбну или фабрички уграђена кука у браник – све су неки од ситних недостатака због којег маса возача ових дана „пада“ на техничким прегледима, уз налог да те недостатке отклоне у року од три дана, што на линијама ствара гужве и нервозу.

Влада Маринковић из Националне асоцијације техничких прегледа изјавио је да возачи „морају да схвате да ако дођу на технички са неисправним аутом, неће проћи“.

„Постоји списак несправности, односно, јасно дефинисан шифрарник недстатака као додатак правилнику о техничком прегледу. По закону, ми недостатак не можемо да толеришемо. Не можемо да прихватимо да возач каже ‘мени клима ради, само нема гаса у њој’, то значи да не ради. Или, са наше тачке гледишта, систем за прање ветробранског стакла не ради, ако нема воде у њему. Нама је закон стриктно дефинисао да можемо само да прегледамо возило, али не и да да сипамо воду у прскалицу или зашрафимо шраф од брисача, да би ти уређаји радили. Кад не ради, не можемо да пустимо. Не кажем да ситуација није апсурдна, али нам закон то једноставно не дозвољава“, објашњава Маринковић за Блиц.

Дилему о недостацима који се могу толерисати покушали су да отклоне у самом МУП-у, издајући саопштење за јавност у којем се наводи следеће:

„У претходном периоду, више пута смо наглашавали да ситна оштећења на возилу нису разлог да се возило оцени као неисправно. Стручни контролори техничког прегледа никада нису правили проблем због огреботина на лимарији или напрслина стакла на светлосним групама“, стоји у саопштењу МУП-а.

Управо придржавајући се тога, у једном техничком прегледу у Ваљеву, инсистирајући на анонимности, кажу да се труде да буду максимално флексибилни, „јер није лако ни возачима ни нама“, и објашњавају са каквим недостацима се може, а са каквим не проћи технички преглед.

„Загребано возило, изгуљен браник или неофарабане фелне – може, али дефинитивно не сме трулеж каросерије и шасије. Може уколико је огребана или напукла пластика светлосног уређаја, али не ако је у потпуности разбијена“.

„Колико је све закомпликовано, најбоље сведочи следећи пример – да вам не ради задњи брисач. То дефинитивно није ствар због којег треба да ‘паднете’ технички, али преглед се снима, на снимку, који смо сада у обавези да чувамо, видеће се да вам брисач не ради и не можемо да вас пустимо“.

„Углавном, заиста смо ригорозни ако светлосно-сигнализациони систем није исправан, ако је возило труло и нема цела стакла и, наравно, ако управљачки и систем кочница нису исправни“, објашњавају у том техничком прегледу.

foto: Printscreen/Youtube

Многи власници четвороточкаша, међутим, тврде да и даље због „баналности“ пролазе кроз, како кажу, „голготу техничког прегледа“, а шта је прошле седмице доживела, описује Крагујевчанка В.А. (44), власница Тоyоте РАВ4, увежене пре 10 година.

„Сваки пут до сада, јер пре регистрације урадим велики сервис, технички бих пролазила без проблема. Овог пута, међутим, проблем је била кука, која је фабрички уграђена у браник. Тражили су ми да је скинем, морала сам да је исечем код мајстора, када сам поново дошла на линију, тражили су ми да имам куку по ЕУ стандарду, која једноставно не може да се монтира на моје возило. Ипак сам морала да је купим и сада је држим испод седишта“, прича она.

Како за Блиц прича Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја, актуелна проблематика техничких прегледа показала је да су код нас ствари, када је у питању безбедност саобраћаја, „постављене наопачке“.

Наиме, како објашњава, у структури узрока саобраћајних несрећа, људски фактор је на првом, непрописно стање пута на другом, а техничка неисправност возила тек на трећем месту.

„Наравно да не желим да кажем да због тога не требамо да се бавимо возилима, али највише ресурса смо ангажовали да решимо најмањи проблем и обрнуто. А, ако анализирамо који фактори су кључни за исправност возила, то су светлосна сигнализација, пнеуматици и систем за кочење и они треба да буду главна тема техничког прегледа, као склопови и уређаји за суштинску безбедност. Ако свим уређајима и склоповима возила придајете једнаку важност, онда имате системски проблем и то је главни разлог зашто имамо велики број возила која не пролазе, а годинама пре су пролазила технички прегледа“, каже Окановић.

Како сматра, суштински проблем је у томе што још увек није прецизно дефинисано која неисправност чини возило технички неисправним, а која неисправност може да се толерише и може се сматрати да је возило технички исправно.

„Основно питање је колико ће овако поступање станица за технички преглед унапредити безбедност саобраћаја, колико ће због овога бити мање мртвих и повређених. Наравно да вас за огреботину неће вратити, али баналних примера имамо и даље, попут тога да је аутомобил 2017. годиште у беспрекорном возном стању враћен јер од две сијалице за осветљење регистарске таблице једна није радила. Па ми реците колико ћете живота у саобраћају спасити тиме што сте тако возило вратили са техничког прегледа“, пита се Окановић.

Због овога не могу да вас врате (по препоруци МУП-а из њиховог саопштења за јавност)

– Огреботина на лимарији

– Напрслина стакла на светлосним групама

– Изгуљен браник

– Неофарбане фелне

 

Због ових „ситних кварова“ могу да вас врате (искуства возача са техничких прегледа)

– Не ради задњи брисач

– Не ради прскалица

– Нема течности за шофершајбну

– Фабрички уграђена кука у браник

– Не ради сијалица за осветљавање регистарске таблице

 

Шта се никако не толерише (поруке контролора техничког прегледа)

– Светлосно-сигнализациони систем није исправан

– Трула каросерија

– Разбијена стакла

– Неисправни управљачки и систем кочница