Прочитај ми чланак

Због Орића упитан статус БиХ у Интерполу!?

0

Interpol

Да ли ће за Насером Орићем бити расписана међународна „црвена“ потјерница биће познато након што надлежни у БиХ одлуче да ли ће одговорити на захтјев Интерпола Београд, пише београдска Политика, позивајући се на неименованог саговорника блиског истрази.

За ратним командантом тзв. Армије БиХ у зони Сребренице већ постоји потјерница домаћег суда у Србији. То значи да би Орић био ухапшен, ако би се појавио на територији Србије.

Тужилаштво за ратне злочине Србије сумњичи Орића и још четири особе за убиство девет цивила у селима Залазје и Доњи Поточари у јулу 1992. године. Тај злочин није процесуиран у Хагу и за њега не постоји ослобађајућа пресуда Хашког трибунала.

То значи да се Орић не може позивати на ослобађајућу пресуду у Хагу, иако је члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић прије два дана рекао за Орића да је прошао „темељну истрагу у Хагу“ и да нема говора да може одговарати за исте злочине у БиХ, а камоли у Србији, пише лист.

Захтјевом Интерпола Београд, који је примила Дирекција за координацију полицијских тијела БиХ преко Интерполовог међународног канала за размјену информација, тражено је достављање идентификационог материјала – отисака прстију и држављанства од осумњичених.

Саговорник објашњава да је захтјев који је Интерпол Београд упутио надлежнима у БиХ, подразумијева хитно поступање по којем се одговор очекује за недјељу дана.

Уколико се БиХ уопште не изјасни о захтјеву, Србија ће, како је објаснио исти извор, вјероватно уложити жалбу Генералном секретаријату Интерпола који има право да нареди да БиХ достави податке. Ако БиХ ни тада не достави податке, могуће су одређене санкције, међу којима и избацивање БиХ из Интерпола.

Други сценарио био би да БиХ достави тражене податке, што би омогућило расписивање „црвене“ потјернице и тада би све земље биле дужне да га ухапсе и обавијесте о томе државу која је такав акт издала.

Дирекција за координацију полицијских тијела БиХ добила је захтјев Интерпола Београд за провјеру Насера Орића, Нурије Хусића, Хакије Мехољића, Амира Мехмедовића и Смаје Манџића ради расписивања међународне потјернице због ратног злочина против цивилног становништва.

(РТРС)