Прочитај ми чланак

НАТО И ТЕРОРИЗАМ: Зашто пореде жртве РТС и Шарли?

0

bombardovanje-rts (1)

Готово 16 година прошло је од НАТО бомбардовања РТС-а када је убијено 16 радника те куће.

У јавности се поново огласио тадашњи директор РТС-а Драгољуб Милановић који каже да су он и погинули радници више Шарли него што су то убијени чланови редакције Шарли ебдо.

Десет година Драгољуб Милановић провео је у затвору, на који је осуђен због одговорности за смрт 16 радника РТС-а током бомбардовања 1999.

Две године од како је на слободи некадашњи директор државне телевизије сматра да је то шамар који би могла да ублажи ова или нека друга власт

„Не ради мене, мене више нико не може поправити, ја сам уништен, али моје потомке може. Робијао сам и патио за оно што сам часно и добро радио. Више је ’Шарли ебдо’ РТС него што је то ‘Шарли ебдо’. И ја сам ’Шарли’ и сви људи који су радили на РТС-у током бомбардовања. Тамо су залуђени терористи на злочиначки начин одговорили на увреде пророка и они имају изговор пред собом иако пред животом немају”, навео је Милановић.

За то време, испред споменика Зашто и испред рушевина РТС-а мајке жртава огорчене су обраћањем човека кога сматрају једним од криваца за смрт своје деце.

“Они нама поново чепркају по ранама, али не знам зашто. Зашто је потребно да било ко упоређује наше жртве са жртвама у Паризу. Заједничко је само “жртве”, нема никаквог поређења”, наводи Жанка Стојановић.

У пресуди Драгољубу Милановицу наводи се да није предузео мере да се запослени 23. априла 1999. заштите и евакуишу.

“Он најважнију ствар није изнео, да је осуђен зато што није поштовао наредбу да мора да евакуише људе. Он није рекао зашто није испунио наредбу и ко му је рекао да је не изврши”, истиче Мирјана Стојминовски.

У Врховном суду кажу да тужилац може да поднесе захтев за ревизију поступка, али да сам Милановић то не може да уради.

У међувремену, родитељи жртава гнушају се на помен његове најаве да жели да прича и пише о ономе сто се догодило.

“Хоће да пере себе, а то не може. Ко је тај који дозвољава да се ова игра игра и са нама и са жртвама? А знате шта, жртве нема ко да брани”, закључује Жанка Стојановић.

(Б92)