Коронавирус је гурнуо светску, па и српску економију у тешко стање.
Амерички послодавци су само прошлог месеца отпустили 140.000 радника. Ипак, у свету и код нас постоје одређене делатности које су „процветале“ када се све затворило и када су људи почели више да брину о здрављу.
Док једном не смркне – другом не сване. Тако је отприлике све почело за сада већ бројне послове током пандемије. И док су се једни на сав глас жалили како им фирме пропадају, јер не могу нормално да послују, неколико области је ненадано профитирало.
На првом месту немогућност кретања и локдаун у комбинацији са ранијим затварањем угоститељских објеката резултирало је све интензивнијом доставом.
„Могу да вам кажем да у последњих пар дана од кад је – сунце, киша, сунце, киша, доста више посла има од Нове године. Цела корона је таква да искрено не стајемо, јер се људи базирају само на доставе пошто после осам ништа не ради“, казао је за ТВ Прва достављач Далибор Сврзић
Ако је до сада било око 20 достава на дан за једног достављача, сада је барем 50 посто више. А немогућност да „скокнемо“ до омиљеног локала и купимо потребно, створила је чудне мале поруџбине.
„Најсмешније што сам носио био је један помфрит“, додао је саговорник ове телевизијие.
Док се чека на доставу хране време се прекраћује претраживањем интернета и тако долазимо до друге гране која је напрасно профитирала – онлајн куповина. 4. августа у Србији је установљено да је онлајн куповина у нашој земљи у 2020. повећана читавих 200 посто.
Ипак, достава и интернет шопинг нису једино што ради пуном паром за време короне. Апотеке нису никад имале више посла.
„У последњих годину дана повећана је свакако потреба и потражња и за витаминима и за минералима, свакако на првом месту су витамин Д, витамин Ц, цинк – оно што је прво у борби против свих вируса“, истакла је апотекарка Марија Буач.
Зими продаја суплемената и витамина свакако расте, а корона је подигла додатно свест о здрављу, зато у овој сезони апотеке такође могу да се похвале да имају „пуне руке посла“.
А како се данас зарада можда највише стиче „продајом“ садржаја друштвених мрежа, у групи делатности које су пронашле своје место под небом економије од прошлог до овог јануара, јесу све врсте интернет садржаја уз помоћ којих се прегледом видеа и кликовима зарађује више него икад, па су тако рад од куће и снимање за онлајн гледаоце добили сасвим нови смисао.
— СРБИН инфо (@srbininfo) January 9, 2021