Прочитај ми чланак

Трећи пут – имају ли аутомобили на водоник будућност? (ФОТО)

0

Док на тржишту и даље доминирају возила са СУС моторима, а електрични аутомобили озбиљно прете, најмање пажње у медијима добијају возила са водоничним горивним ћелијама.

Све се чешће поставља питање перспективе електричних аутомобила у односу на бензинце и дизелаше, али да ли на тој слици можда има места и за аутомобиле на водоник?

Неки и даље верују да су возила са водоничним горивним ћелијама, заправо, будућност брзог и ефикасног превоза који не загађује животну средину.

Подсећамо, водоничне горивне ћелије функционишу по принципу мешавине водоника са кисеоником из ваздуха, одакле се, затим, хемијском реакцијом добија електрична енергија за покретање електромотора.

Нема издувних гасова, а једино што се емитује у животну средину је – вода.

Још једна пионирска улога Тоyоте

И док се већина произвођача аутомобила тренутно урткује ко ће да избаци на тржиште што више електричних модела, Тоyота је за себе поново приграбила пионирску улогу у примени једне другачије погонске технологије.

Слично као што је то урадила са хибирним погоном и моделом Приус пре више од две деценије, Тоyота сада „гура“ технологију водоничних горивних ћелија.

Наравно, није у томе усамљена, али се чини да је више од свих других ауто-компанија посвећена циљу масовне употребе аутомобила на водоник.


Недавно су објављене прве фотографије и технички детаљи друге генерације Тоyоте Мираи на водоник, а уочи почетка продаје овог модела у САД стигле су и нове информације.

Најзанимљиивија је свакако она о аутономији у вожњи са пуним резервоаром. Иако је се тврдило да Мираи 2 има аутономију у вожњи до 850 км, што је 30 одсто бољи резултат у поређењу са првом генерацијом овог модела, америчка Агенција за заштиту околине (ЕПА) изашла је са нешто конзервативнијом проценом.

Према резултатима њених тестова, Тоyота Мираи са пуним резервоаром може да пређе око 650 км. То је и даље бољи резултат од прве генерације, али не толико колико су показивали прелиминарни подаци.


Ова аутономија је већа од оне коју тренутно имају електрични аутомобил, па чак и од оних са највећим батеријама, а Мираи има још једну поредност јер је за допуну водоника потребно свега неколико минута, што је знатно краће време од оног које електрични аутомобили проводе на брзим пуњачима за допуну батерија.

Са друге стране, електрични аутомобили су у великој предности када је у питању инфраструктура пуњача у поређењу са бројем станица на којима се „сипа“ водоник, које су чак и у најразвијенијм земљама света изузетно ретке.


Када је реч о перформансама, Мираи 2 који стиже на тржиште САД располаже са 180 КС и максималним обртним моментом од 300 Нм.

Цена овог аутомобила за сада није саопштена, а почетна цена његовог претходника је износила 50-ак хиљада долара.