Прочитај ми чланак

ШТA ЈЕ ЗДРAВИЈЕ: Флаша или чесма питање је сад!

0

Сви се питамо да ли је боље пити обичну воду са чесме или куповати флаширану воду.

Одговор на ово питање потражили смо од др Марине Мандић Миладиновић, специјалисте хигијене и начелнице Лабораторије за екологију и екотоксикологију Градског завода за заштиту здравља Београд.

– Вода из наших водовода испуњава све прописане стандарде и има оптималан минерални састав. Колико год да пијете воду из чесме, не може да вам шкоди. Aли високо минерализована вода из флаше, кад се дуго конзумира, може да поремети оптималне вредности минерала у крви. Зато, ако решите да купујете воду, што чешће мењајте врсту – каже др Марина Мандић Миладиновић.

Спровођење контроле и лабораторијска испитивања узорака воде из водовода код нас су свакодневна и детаљна, а информисање јавности о квалитету воде из чесме је често и благовремено. У нашој земљи исправност воде за пиће регулише Правилник о хигијенској исправности воде за пиће. Тај документ прописује препоручене вредности, односно максимално дозвољену концентрацију састојака који су природно присутни у води и оних који у њу доспевају услед, рецимо, загађења.

– Дозвољене концентрације токсичних елемената исте су за воду из чесме и за флаширану воду – објашњава др Марина Мандић Миладиновић.
– Пречишћена флаширана вода се доста користи на Западу. Иако се таква вода код нас још не продаје, продају се апарати за пречишћавање у кућним условима, па треба знати да се пречишћавањем уклањају све штетне и токсичне материје из воде, али и калцијум, калијум, магнезијум и натријум, тако да је та вода сиромашнија.

Aко је флаша, нека је од стакла

– Када је о паковању реч, најбоље је стакло, али је данас популарнија и јефтинија пластична амбалажа. Истраживања показују да специјална супстанца коју садржи стаклена амбалажа може да држи воду годину дана без промена. Највећа мана флашираних вода је њихова цена – каже наша саговорница.

Извор: Ало.рс