Прочитај ми чланак

СРБИЈА НЕКАДА излазила на океан

0

Srbija-pre-300-miliona-godina-izlazila-na-more-cela-mapa-superkontinenta

На мапи Пангеје, суперконтинента који је постојао пре 300 милиона година, може се видети и да се САД граничио са северном Африком, док је обала Мексичког залива била преко пута Кубе.

Србија је некад излазила на океан. Додуше, пре “само” 300 милиона година. Најновија мапа Пангеје, суперконтинента који је постојао пре 300 милиона година, показује, наиме, где би на овој огромној древној копненој маси биле смештене савремене државе. Ако је веровати овом распореду, Србија је у то време заиста излазила на море.

На истој мапи може се видети и да се САД граничио са Северном Африком, док је обала Мексичког залива била преко пута Кубе. Занимљиво је да су аутори карте међу “државе” сврстали и Косово, који је на мапи одвојено од Србије.

Према фосилним доказима, пре 300 милиона година постојао је само један континент – Пангеја, окружен једним јединственим океаном – Панталасом.

Овај концепт суперконтинента први је изнео немачки научник Алфред Вегенер, који је проучавајући ивице засебних континената закључио да изгедају као да су некада биле спојене – попут делова огромне слагалице.

Копнена маса коју је он назвао Праконтинентом (немачки: Урконтинент) раздвојила се у засебне делове током процеса који се назива размицањем континената.

Вегенер је своју идеју изнео 1912, али његове колеге су је у то време одбациле, да би широко пихваћена постала тек педесетих година двадесетог века. Према Вегенеру, процес размицања континената започео је у периоду тријаса, пре око 200 милиона година, и одвијао се у фазама, све док нису формирани данашњи засебни континенти.

Мапа Пангеје постављена је на Редиту, и већ је измамила коментаре попут “Што би овај континент имао добар систем железница”, или пак: “Бразил без морске обале? Драго ми је што смо се разишли!”.

Излаз на море Бразилу су, наиме, блокирале Боливија и Аргентина, са друге стране се граничио са Нигером и обалом Слоноваче, а САД је за најближе суседе имао Мауритианију и Мароко.

Ако је судити по коментарима љубитеља географије, било би занимљиво да се види како би свет изгледао да су неки од ових неочекиваних суседа остали заједно.