Прочитај ми чланак

Срби ракијом освајају Америку

0

(С Медиа, Србин.инфо, winestyle.rs)
Први Ракиа бар отворен је у Београду пре шест година. У међувремену бар је успешно превалио океан и пустио корене у Торонту.

Ракиа бар су заједничким снагама отворили Бранко Нешић и Душан Варга и то је једини бар те врсте у Северној Америци.

На почетној страници сајта овог бара пише да је жеља домаћина да бар претворе у место савршено за дружење. „Ракиа Бар је одличан избор уколико желите да попијете јутарњу кафу или аперитив пред ручак, дођете да се испричате са пријатељима у току поподнева, испијете пиће пред вечерњи излазак“, пише на њиховом сајту.

Знајући колико алкохол може да „развеже језик“ са правом ћемо рећи да ће им та замисао сигурно успети.

 

Ракија и Срби
Када су Срби почели да пеку ракију не зна се поуздано, али је то сигурно било оних давних времена када су, из прапостојбине, још као Стари Словени стигли на ову земљу, припити од медовине, коју су научили да производе иза Карпата, а овде затекли винограде и сљивике које су засадили Стари Грци и Римљани, а Византинци наставили да негују.

По казивањима, у то доба ракија се у Србији пекла у казанима од печене глине; од глине је био и поклопац из кога су се опојне алкохолно-водене паре изводиле кроз дрвену цев, без хлађења уз пуно губитака. Ако се зна да су процесу печења обавезно присуствовали објективни посматрачи, врло активно учествујући у бесконацној дегустацији, јасно је да готово ништа од ракије није претицало за чување – испечено, бивало би одмах испијено.