Прочитај ми чланак

ОД ГОВОРА ТЕЛА ДО ФИЛОЗОФИРАЊА : Ових десет знакова откривају да вам лаже!

0

lazlivci1

Лажљивци ће дати и више детаља него је потребно како би вас одвратили с теме, а ако се приближите истини вероватно ће вас и напасти. Уловите их тражећи да вам понове причу.

Ових десет знакова откривају да вам лаже!

Избјегава контакт с очима

Ономе ко лаже директна су питања претња, а на њих ће заузети укочен став. Држат ће се усправно и најчешће избјегавати контакт очима како би прикрили стрес. Чест је поглед у страну или под, а што је мање комуникације очи у очи, то је вероватноћа да не говори истину већа.

Постају oфaнзивни

На директно питање „јеси ли учинио то?“ лажљивац ће вам увријеђено одговорити протунападом. Тада ће рећи нешто попут „како то уопће можеш мислити о мени?“ с чиме ће хтјети пробудити осјећај кривице и одвратити вас с теме. Типично је да ће притом пуно гестикулирати и изгледати стварно узрујано, објашњавају стручњаци.

Дају додатне информације које се од њих не траже

Ова је тактика врло честа код искусних лажљиваца, а разним детаљима комплицирају причу тако да суговорнику више ништа није јасно. Кориштење везника „али“ или чак и изјава „знам да ћеш мислити да лажем“ храбар су покушај којим покушавају изманипулирати разговор у своју корист. Умјесто једноставног одговора „не“ рећи ће „никад то не бих направио“.

Препознатљив узорак у говору

Обратите пажњу на замјенице које „сумњивац“ говори. Примјерице, ако показне замјенице „та“, „тај“ или „то“ стави испред именице: „та жена“ или „тај новац“, тиме се заправо покушава дистанцирати од њих и навести вас на погрешне закључке. Један од познатијих примјера тога је славна Kлинтонова реченица „Нисам имао сексуалне односе с том женом“.

Необичан говор тела

Трудећи се да буде увјерљив, лажљивац сву енергију преусмјерава с тјелесних покрета на функције мозга. Стога је наоко мирнији него иначе у нормалним ситуацијама. Мозгу је потребно много енергије да у тренутку смисли лаж. Посљедица су осјетни застоји у комуникацији, односно паузе између постављеног питања и одговора, а сaагласно с тиме и успорене кретње.

И зној га може одати

У тренуцима прекомјерног стреса и нервозе неки људи се појачано зноје. Мјерење количине зноја један је од маркера и на откривању лажљивца на полиграфу, а у свакодневним ситуацијама посумњате на лаж ако се суговорник зноји, црвени и прсти му дрхте, па ће због тога најчешће нешто примити у руке.

Филозофирају

Лажљивци се често изражавају граматички беспријекорно, користе дуге речи те пуне, а не скраћене облике фраза. То сигнализира да није ријеч о лежерном него о добро планираном разговору. Због тога њихов говор најчешће дјелује као монолог политичара, истичу стручњаци.

Лажљивци се боје ћутње

Ко има нечисту савјест осјећат ће се нелагодно ако суговорник ћути, јер ће размишљати није ли се чиме у разговору одао. Због тога ће сваку ћутњу испуњавати додатним информацијама да разговор не би измакнуо његовој контроли све док не добију потврду о повјерењу с друге стране.

Пратите поглед

Једна од најстаријих техника којом се лове лажљивци је праћење погледа, а ако сумњивац након питања одмах погледа улијево то упућује да лаже, а ако погледа удесно, говори истину. Древне су културе имали тест у којем су сумњивцу давали рижу, а ако би им се мање риже залијепило за уста, тада су лагали. Ријеч је о томе да се док лажемо уста суше, па ће лажљивац чешће застајкивати и узимати воду.

Тражите га да поновни причу

Ова полицијска метода најчешће је врло успјешна у откривању лажљивца. Након што вам саговорник исприча своју верзију догађаја, затражите да вам све исприча поновно, али обрнутим редослиједом. Ако је лагао, то му неће бити једноставно.

(хабер.ба)