Прочитај ми чланак

Летовања коштају исто као и пре короне, могућа снижења

0

Од повољних аранжмана од око шездесетак евра на почетку сезоне за Грчку, до боравка у египатским хотелима са урачунатим авио превозом за око 800 евра у јулу или августу, у понуди има свега осим - купаца. Међутим, како се заштитне мере и у нашој земљи ублажавају, расте оптимизам и код директора туристичких агенција.

На сајтовима домаћих туристичких агенција и даље стоје понуде за летовање у Грчкој, Турској или Египту, иако је последњи пут неки аранжман продат почетком марта.

Како се у јавности све више прича о ублажавању мера уведених да би се обуздала епидемија, тако расте оптимизам у агенцијама, иако изгледа не може да се мери са оптимизмом потенцијалних путника.

“Знате ли да смо на 3.500 продатих аранжмана за ово лето имали тек двадесетак отказа?”, пита нас директор туристичке агенције Белви Милан Лаиновић.

Његов колега, директор Сабра Травела Владимир Влахо подсећа да продаја аранжмана никада није званично престала или укинута, већ да једноставно није било интересовања, пошто је избила пандемија.

“Ти аранжмани су и даље на располагању, чекају купце и онда када се стекну услови, продаја се наставља. За сада нема промене цена, ни на горе ни на доле”, рекао нам је Влахо.

Мирко Милановић, директор туристичке агенције Вива Травел, потврђује да ће водити исту ценовну политику.

“Ове сезоне свим агенцијама одговара да цене аранжмана остану исте или ниже, пошто је сада најважније да преживимо и одржимо посао, а на зараду и не мислимо. Само да губици буду што мањи”, каже Милановић за Нова.рс.

Оно што наше саговорнике највише брине је то да се још не назире план наше државе за постепени излазак из ванредног стања, зато што не могу да планирају унапред своје пословање, од чега, у крајњем, зависи и коначна цена аранжмана.

Директор агенције Белви Милан Лаиновић сматра да би држава морала да понуди смернице туристичкој индустрији о томе какве би потезе могла да повуче у наредном периоду.

“Кључно је да ли ће забранити или дозволити путовања, као и да ли ће отварати или затварати границе. Нека нам каже и да забрањује све до краја године, и то је корисна информација, да знамо како да прилагодимо пословне планове”, апелује Лаиновић.

Милановић из Вива Травела додаје да има још непознаница које би могле да утичу на цену аранжмана.

“Цена превоза може бити проблематична јер је, рецимо, ИАТА (Међународна асоцијација за авио превоз) предложила да се, због одржавања социјалне дистанце, лети са празним средњим седиштем. То значи да авион лети са 30 одсто мањом попуњеношћу капацитета, па би и карте могле за толико да поскупе”, упозорава Милановић на један од могућих сценарија.

Владимир Влахо из Сабра Травела додаје да ће цене сигурно мировати док не стигну сигнали “са терена”, од хотелијера и власника кућа и апартмана.

“На крају ће деловати закон понуде и тражње – они ће смањити цене ако не буде било туриста, а повећаће их ако буде интересовања, а мање смештаја на располагању”, закључује Влахо.