Прочитај ми чланак

КОРИСНИ САВЕТ: Ових пет намирница никада немојте подгревати

0

piletina-sa-krompirom11

Није лако сваки дан припремати оброке од свежих и здравих намирница, због чега често домаћице кувају унапред за неколико дана.

Ипак, подгревање унапред припремљене хране може да буде више него опасно. Имајте у виду да нису све намирнице, било због бактерија које се не уништавају подгревањем, било због протеина чији се молекули уништавају током загревања, пише Индипендент.

ПИЛЕТИНA

Код пилетине и друге перади, баш као и јаја, честа је контаминација салмонелом, што може представљати посебан проблем уколико јело од пилетине подгревате у микроталасној рерни, јер њени таласи не продиру у све делове хране као кад је подгревате на класичном шпорету. Из тог разлога, посебно кад је пилетина у питању, потребно је да је окренете више пута како би се загрејела са свих страна и како би таласи из микроталасне рерне дошли до средине меса. Подгревање пилетине се не препоручује и из разлога што она, за разлику од црвеног меса, има већу густину протеина, који се током подгревања разбијају другачије и могу да доведу до проблема код особа које имају осетљив желудац.

ПИРИНAЧ

Најважнија ствар у вези припремљеног пиринча јесте како да га чувате после кувања. Уколико се после кувања пиринач држи на собној температури, споре бактерија се множе и могу да произведу отров који може довести до повраћања и дијареје. Подгревање пиринча неће елиминисати ове отрове.

КРОМПИР

Слично као с пиринчем, проблем с кромпиром није у самом подгревању, него у начину чувања после припреме. Уколико се кромпир држи на собној температури, а не у фрижидеру, стварају се идеални услови за развој бактерије “цлостридиум ботулинум” (која изазива ботулизам), нарочито уколико је кромпир замотан у фолију и нема додира са кисеоником. Подгревање кромпира неће увек елиминисати ову бактерију.

СПAНAЋ И ДРУГО ЛИСНAТО ПОВРЋЕ

Спанаћ и друго лиснато поврће садржи доста нитрата, који су сами по себи безазлени, али могу бити претворени у нитрите, а потом у нитрозамине за које се зна да су канцерогени. Могу утицати на способност крвотока да преноси кисеоник до органа, а код мале деце могу довести до стања познатог као “синдром плаве бебе”, који настаје услед респираторног поремећаја.

ПЕЧУРКЕ

Печурке садрже протеине које ензими и микроорганизми врло лако могу разбити. Уколико се не чувају исправно, гљиве врло брзо могу да се покваре и доведу до проблема са стомаком после подгревања. Препоручује се да у фрижидеру не стоје дуже од 24 сата, а потребно их је подгрејати на температури изнад 70 степени Целзијуса.

Извор: ало.рс