Прочитај ми чланак

Једете ли генетски модификовану храну, а да тога нисте ни свесни?

0

zena_hrana

Генетски модификовани материјали можда вам на прву звуче као научна фантастика, но чињеница јест да је већина хране коју свакодневно конзумирано заиста генетски модификована, а у већини случајева приликом куповине ни сами нисте свесни да купујете управо ГМО.

Доносимо вам списак најчешћих генетски модификованих намирница које често купујемо и без да смо свесни како је ту заправо реч о често увезеној генетски модификованој храни.

Кукуруз
Готово 85% кукуруза који се узгаја у свету је генетски је модификован. Утврдило се и како су чак неки ‘органски’ брендови кукурузних пахуљица углавном били направљени од углавном генетски модификованог кукуруза.

Соја
Соја је једна од најчешће генетски модификованих намирница. Већина генетски модификоване соје која се производи у свету модификована је тако да садржи висок ниво олеинске киселине, која се природно налази у маслиновом уљу. Олеинска киселина богата је мононезасићеним омега – 9 масним киселинама које могу снизити ниво ЛДЛ холестерол (традиционално се мисли на ‘ лош ‘ холестерол) када се користи као замена другим мастима.

Жуте тикве и тиквице
Генетски модификоване тиквице и жуте тикве садрже протеинске гене који штите против вируса. Баш попут својих осталих генетски модификованих сродника, готово је немогуће утврдити разлику између нормално узгојеног и ГМО поврћа.

Алфалфа
Алфалфа или ‘ отац биљака ‘ се од давнина употребљава у исхрани. Лист биљке се користи у чајевима те као додатак храни за повећање апетита и виталности, а уједно стимулише пробаву. Култивација генетски модификоване верзије ове биљке дозвољена је 2011. године.

Шећерна репа
Веома контроверзна биљка, шећерна репа у генетски модификованом облику у Сједињеним Државама дозвољена је 2005. године, забрањена 2010. године и затим службено дерегулирана 2012. године. ГМО шећерна репа чини педесет посто светске производње шећера.

Млеко
Како би се повећала производња млека, краве се обично шприцају рБГХ хормоном раста који је забрањен у Европској Унији, Јапану, Канади, Новом Зеланду и Аустралији. Но, на Балкану се нигде званично не спроводе контроле на овај хормон, па тако не можемо са сигурношћу знати да ли је млеко којег пијемо генетски модификовано или не.

( Магазин.ба )