Само у Србији на годишњем нивоу пре времена изгуби живот 12.700 људи услед загађења ваздуха. Нове студије показују да ваздух готово нигде на планети није безбедан, а подаци Европске агенције за животну средину показују да је од загађеног ваздуха умрло више од пола милиона људи у ЕУ 2021. године.
Са првим мразом и хладнијим данима, топлане, термоелектране као и индивидуална ложишта, поједине градове Србије ставе на врх неславне листе најзагађенијих градова на свету. Према проценама изнетим у Програму заштите ваздуха од 2022. до 2030. загађујуће материје годишње доводе да око 14.000 становника заврши у болницама због респираторних и кардиоваскуларних тегоба.
– По мојим прорачунима, просек концентрација суспендованих честица у 2023. години ће у просеку бити нижи за око 10 одсто него прошле године. Међутим, оно што друго можемо да уочимо је да је цела 2023. година имала краћу грајну сезону и самим тим је велика вероватноћа да је то смањење последица краће грејне сезоне, знајући да су мала ложишта и котланице велики допринос повећању концентрације суспендованих честица – рекао је Дејан Лекић са портала xEco.
Наташа Глигоријевић из Мреже за чист ваздух Еко блок напомиње да је отворен простор за полемику о томе да ли је Београд најзагађенији град на свету или није.
– Држава, односно градске власти су утврдиле да није, јер су користиле одређену сатницу за мерење које је показивало да загађење није баш толико присутно, али ако узмете 24 сата, сигурно да јесте и због тога је важно грађанско мерење које код нас спроводи xЕцо апликација, где у сваком тренутно можемо да пратимо колико је ваздух реално загађен – навела је Глигоријевић.
У извештају о квалитету ваздуха у Србији за 2022. годну стоји да је укупно 21 град у Србији, укључујући Београд, Нови Сад и Ниш, оцењен као прекомерно загађен.
Срби отровани антибиотицима: Ово је пандемија, постајемо отпорни на лековеhttps://t.co/xeovLX9PbR
— СРБИН инфо (@srbininfo) November 24, 2023