Прочитај ми чланак

„За сваког зараженог демонстранта одговоран председник“

0

Политиколог Бобан Стојановић изјавио је у емисији Студио Н1 Ливе да, "ако се било ко заразио на протестима, за њихову заразу је одговоран једино и искључиво председник". Како је рекао, један од његових утисака протеста је да "се председник уплашио тога што су на улици били и леви и десни". "И они који су за седење и они који су за бакљаду, дошли су до тог тренутка када је свима прекипело, сви су дошли у тај уторак и среду, мислим да је тад схватио да је том изјавом и најавом да ће увести поново полицијски час ујединио све", каже он.

Коментаришући за Н1 наводе председника Вучића да се „нико није заразио на изборима“, а на протестима јесте, Стојановић каже да му то звучи „поприлично бесмислено, као што је звучало све оно у претходна два месеца“.


– Од марта нам говоре да је тај неки период инкубације или добијања симптома две недеље, а некад и више и видели смо да су цифре заражених скочиле са оних 90, ако ћемо да верујемо, на 300 негде 13,14 дана од избора. За сваку заражену особу на протестима одговоран је управо он. Он је хтео грађане ове земље да третира као затворенике, након што је све отворио, представио коронавирус као нешто што је прошло, са једним јединим разлогом – да људи изађу на изборе. Ако се било ко заразио на протестима, за њихову заразу је одговоран једино и искључиво председник – каже Стојановић.

Ту причу пребацивања одговорности на грађане, каже он, гледали смо и у априлу, „и тада смо били бесни“.

Како је рекао, један од његових утисака протеста је да „се председник уплашио тога што су на улици били и леви и десни“.

– И они који су за седење и они који су за бакљаду, дошли су до тог тренутка када је свима прекипело, сви су дошли у тај уторак и среду, мислим да је тад схватио да је том изјавом и најавом да ће увести поново полицијски час ујединио све. Сад је поделио две Србије, два приступа протестима, и могуће је да људи све мање подржавају протесте. Да је председник данас рекао да се од петка опет уводи полицијски час или неке рестриктивне мере, сигуран сам да би опет било људи на улицама – каже он.

Истиче да људи имају „наталоженог беса у себи“.

– Много проблема који окружују Србију и личних проблема. Успео је силом, а онда и поделама да то сада примири, али тај протест у свом иницијалном првом циљу је успео, полицијски час није уведен. Ја само чекам шта ће бити наредни окидач, јер смо видели да је много људи бесно на власт у Србији – каже он.

Како је рекао, од момента када је СНС објавила своју листу, имао је сумњу у то да ће Ана Брнабић остати премијерка.

– Након тога је Недимовић именован за шефа кризног штаба за Топлички или Нишавски округ, мени је та квота да ће Недимовић бити премијер опала. Мислим да никога не занима ко ће формално бити премијер, јер се претходне три године особа која обавља ту функцију не пита скоро ништа – каже он.

Говорећи о најављеном формирању Скупштине слободне Србије, каже да она нема намеру да се прогласи „скупштином народа“.

– Народна скупштина, иначе, осим свих других улога треба да буде једна причаоница, место за дебату људи. Ова идеја постоји већ неколико месеци. Идеја је била да окупи људе различитих мишљења и да псотоји бар једна форма или место где може да се дебатује. Поента је да се скупе људи свих политичких опредељења и да разговарамо о томе куда Србија треба да иде и како да покуша народ и грађани да утичу на било шта, јер формални канали и процедуре политичке борбе су укинути од стране СНС, ово је прилика да се о нечему дискутује – каже он.

Идеја није, каже он, да политичари буду у њој.

– Може да се разговара и о томе да ли у њој треба да буду политичари, али то је нека ствар о којој ја као део тог тима не могу сам ни да одлучим ни да причам, али верујем да треба да буде отворена за све, за сва различита политичка мишљења – каже он.