Прочитај ми чланак

ЗА ПОЛА САТА СТИЖЕ ДО БЕЛЕ КУЋЕ! Лазански о новој ракети убици америчких авиона

0

Још пре параде појавила се информација да овај тип ракете може да савлада унапређени амерички противракетни систем THAAD

Уз нове и унапређене типове ракета, међу којима је новоприказани суперсонични Донгфенг 100, Кина је показала фантастичан напредак у ракетној техници, као и да је овладала и хиперсоничним брзинама.

Војна парада поводом 70 година од проглашења Народне републике Кине и премијерно приказивање нове суперсоничне стратешке ракете Донгфенг 100 (ДФ-100 или ЦЈ-100) изазвал су праву светску сензацију.

Још пре параде појавила се информација да овај тип ракете може да савлада унапређени амерички противракетни систем THAAD, који је, поред осталих земаља, инсталиран и у Јужној Кореји.

ДФ-100 превози се камионом који је до сада превозио ракете ДФ-17, а спекулише се да треба да замени ракету ЦJ-10, чији је домет био око 1500 километара. ДФ-100 треба да има већи домет и већу прецизност.

Осим ДФ-100, на паради је први пут приказана и ракета ЈЛ-2, која је, према речима војног аналитичара Мирослава Лазанског, стандардна ракета нуклеарних подморница класе Јин. Свака подморница има 12 таквих ракета са по једном нуклеарном бојевом главом и домет ових ракета је 7500 километара.

– Уз њих је приказана и друга генерација ракета Донгфенг 31 и Донгфенг 41, то су ракете чији је домет преко 11.000 километара – каже Лазански.

– Донгфенг 31, Донгфенг 41, Донгфенг 21, који је убица носача авиона, плус овај најновији Донгфенг 100, показују фантастичан напредак кинеске ракетне технике, која је овладала и хиперсоничним брзинама, чиме је целу ситуацију у Западном Пацифику за Американце додатно искомпликовала – каже он.

– Американци, без обзира на снагу њихове Седме флоте, немају пуно капацитета да парирају Кини – додаје он.

– Кина убрзано гради носаче авиона и имаће за пет година укупно пет носача авиона, од тога два на класичан, а три на нуклеарни погон, чиме ће бити пуно јача од америчке флоте у том делу Пацифика, пошто Американци не могу да своју комплетну ратну морнарицу распореде у Западном Пацифику – објашњава Лазански.