Прочитај ми чланак

За 10 год. СРБ изгубила 75.000 ђака: Ако се прогнозе обистине, учионице ће нам …

0

Школске 2007/08. године у основне школе ишло је 610.078 ђака, а деценију касније 536.528 ученика

Не треба ићи далеко у прошлост и сетити се да су одељења по основним школама у Србији неретко имала и до 40 ђака. Учионице су нам врвеле од деце! Данас се чак и многе градске школе боре да опстану јер у једној учионици не могу скупити више од 20 ученика.

Ilustracija: Deposit photos/luminastock

Пад наталитета бележи и школска статистика: за 10 година Србија је изгубила 75.000 ђака! Школске 2007/08. године у основне школе ишло је 610.078 ђака, а деценију касније 536.528 ученика, показују подаци Републичког завода за статистику.

Пад је константан, из године у годину. Слично је и са средњим школама. До пре 9 година (школске 2010/11) у клупама је било око 285.000 средњошколаца, а данас око 240.000.

Izvor: Republički zavod za statistiku

Велике школске зграде, некад пуне деце, сада зврје полупразне. Држави се не исплати да зими греје толике просторије нити да за њих плаћа рачуне, а папрено је и одржавање. Тако смо дошли до тога да се многе школе увелико гасе и припајају другим школама. Од почетка ове школске године угашено их је 29, углавном сеоских, и то је тек почетак.

Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа, не пориче да су оваква решења финансијски повољнија, али упозорава да се измештањем школе из неког места, и то место гаси.

Izvor: Republički zavod za statistiku

– Ако изгубиш школу, изгубио си све. Ко ће да оснива породицу у месту где је школа управо затворена. Каква је то порука за оне који остају? То је друга страна медаље о којој нико не прича, а можда ћемо је и скупље платити од одржавања једне велике зграде – истиче Антић.

Како каже, школама у селима које још имају десетак и више ђака, треба пружити прилику.

– Села нам изумиру, а полако и мањи градови. Црна Трава, Бабушница, јужна Србија, источна, цео Банат – све су празнији. Па чак и централна београдска општина Стари Град годишње бележи свега 360 новорођене деце – додаје наш саговорник.

Празна учионица, школа , распуст, клупе

Уместо гашења школа, сматра он, треба да радимо на подстицању наталитета. Али не демагошким, већ реалним мерама.

– То значи да трудница и породиља примају пуну плату која притом не касни, да могу бесплатно да добију пелене, да знају да неће бити отпуштене кад се врате на посао… Србија је имала скоро милион ђака 2000. године. То није било давно. Онда можете да замислите колико брзо нестајемо. Ако се прогнозе обистине, учиниоце ће нам тек бити празне – закључује Антић.