Прочитај ми чланак

ВУЧИЋЕВА СРБИЈА: Више од 10.000 људи има лажне полицијске значке

0

Према незваничним информацијама, више од 100 легитимација које подсећају на званичне исправе МУП-а налази се у поседу припадника „шкаљарског” и „кавачког” клана

Како „Политика” незванично сазнаје значку неког од полицијских синдиката поседује више од 10.000 људи у Србији. Проблем је у томе што већина ових значки визуелно подсећа на оригиналне полицијске легитимације што многи злоупотребљавају и доводе полицију и грађане у заблуду. Постоје, такође, и значке полицијских синдиката које визуелно изгледају као исправе Управе криминалистичке полиције (УКП), што је посебно забрињавајуће.

„Политика” је од саговорника из МУП-а добила фотографије примера ових значки, које су заиста направљене тако да изгледају попут правих полицијских, а у поседу су људи који не раде у служби.

Чланови полицијских синдиката могу бити само особе које раде у МУП-у. Они већ имају полицијске легитимације тако да им друге значке нису ни потребне. Међутим, полицијски синдикат може имати и почасне чланове и управо тим људима најчешће деле и поклањају, а некима и продају значке, што је легитимно. То ниједним законом није забрањено. Али, има регистрованих полицијских синдиката који немају ни 100 чланова, а поделили су или продали више од 1.000 значки налик оригиналним, прича се у полицијским круговима. Обичан грађанин не уме да разликује праву полицијску значку од „лажњака”, а неке од тих легитимација су урађене тако веродостојно да би довеле у заблуду и полицајца који 30 година носи униформу.

У последње време забележено је неколико случајева злоупотребе значки полицијских синдиката. Приликом недавног хапшења 28-годишњег М. А. неколико сати пошто је дивљао и пуцао у ваздух после туче у београдској Кумодрашкој улици и побегао својим „поршеом” полиција је, осим пиштоља, код њега пронашла и панцирне прслуке, стоп-палицу коју користе саобраћајци, али и значку једног полицијског синдиката. Она је скоро идентична службеној легитимацији припадника МУП-а Србије и у рукама људи, као што је М. А. право је оружје. Могућности злоупотребе лажних полицијских значки су неограничене, од тога да људи показују такву легитимацију саобраћајцу да не би платили казну до озбиљних кривичних дела.

У циљу заштите безбедности грађана и угледа полицијске професије из Синдиката српске полиције (ССП) сматрају да треба стати на пут организованој колективној производњи, промету и употреби ознака и легитимација које по свом изгледу и садржини имају много сличности са службеним значкама и легитимацијама припадника МУП-а.

Лазар Ранитовић, председник ССП-а каже за „Политику” да су дали предлог МУП-у Србије да се Законом о полицији заштити полицијска значка, а самим тим да се заштите и грађани Србије.

„Постало је неподношљиво колико на улицама има значки полицијских синдиката које подсећају на праве ”, наводи Ранитовић и наглашава да ССП који има 7.000 чланова не прави никакве значке већ својим члановима деле обичне чланске карте.

„У МУП-у Србије је више од 20 синдиката, али од тог броја четири синдиката (броје од 3.000 до 13.000 чланова прим. аут.) се мање или више баве проблемима запослених док се остали баве неким својим интересима јер су их основали одређени људи како би се маргинализовао синдикализам у МУП-у. ССП у 13 година постојања има седам почасних чланова и то су претежно правни заступници синдиката, али ниједан од њих не поседује никакву значку већ чланску карту која изгледа као банковна картица”, каже Ранитовић и пита шта је циљ тих људи који имају значку која недвосмислено подсећа на полицијску.

У деведесет одсто случајева их користе они који су са друге стране закона, додаје наш саговорник.

Синдикату српске полиције неретко се жале и полицајци са терена које наводе да се особе које су направиле неки прекршај позивају на значке синдиката, говорећи полицајцима да су колеге.

„Било је примера да људи који не раде у МУП-у покажу полицајцу значку синдиката и кажу да су заборавили код куће оригиналну службену. Једна девојка која је запослена у кафани на Златибору хвалила се у локалу да ради у МУП-у и показивала некакву значку синдиката која изгледа као полицијска”, додаје Ранитовић.

Он објашњава да када полицајци направе прекршај, не смеју да се позивају на службену легитимацију.

„Ако ме заустави саобраћајна полиција, а ја се позивам на то да сам полицајац и када ме казне, одговарам пред законом због саобраћајног прекршаја, али и пред Законом о полицији јер сам нарушио углед службе. Ми у служби не смемо никога да уведемо преко реда да, на пример, региструје возило или да извади личну карту, јер можемо одговарати за злоупотребу службеног положаја и остати без посла. Са друге стране, производе се, деле и продају цивилима значке које недвосмислено подсећају на службене. Томе се мора стати на пут”, закључује Лазар Ранитовић.

Више од 100 лажних легитимација МУП-а Србије налази се и код припадника „шкаљарског” и „кавачког” клана, незваничне су информације. Наводно, те значке које веома личе на полицијске поделили су синдикати криминалцима. Према овим наводима, криминалци те легитимације, као некад значке ДБ-а, користе и у најтежим кривичним делима. У прилог овој чињеници говори и то да припадници МУП-а често проналазе фалсификоване полицијске легитимације код криминалаца које хапсе.

Боро Бањац, некадашњи начелник УБПОК-а сагласан је да треба уредити област у вези са значкама полицијских синдиката.

„Та значка мора да буде дијаметрално различита од полицијске, другачији облик и корица. Сетимо се и да су чланови „земунског клана” носили значке које су изгледале као полицијске а добили су их од једног синдиката”, закључује Боро Бањац.

Цена „лажњака” – од ручка у кафани до 5.000 евра

Како сазнајемо, цена лажне полицијске значке креће се од једног обичног ручка у кафани па до 5.000 евра. У априлу су ухапшени полицајац М. Б. (35) и Р. М. (37), који су правили и препродавали фалсификоване полицијске значке за 250-500 евра. Њих двојица су ухапшени приликом продаје у Новом Саду.

„Полицијску униформу треба да носи само онај ко то заслужује. Држава треба да нађе начин, а ми из ССП-а ћемо увек бити сарадници у том правцу, да ’прљави полицајци’ никако не буду наше колеге”, каже Лазар Ранитовић.