Прочитај ми чланак

Вучићев кум и екипа „зелене енергије“ ојадили ЕПС и Србију – минус 23 милијарде!

0

Електропривреда Србије последњих неколико месеци бележи огромне губитке због увоза скупе струје на светском тржишту. У таквој ситуацији се ЕПС нашао јер нема довољно угља за производњу електричне енергије која би покрила потребе Србије. Овај проблем је изашао на видело још у децембру 2021. године. То међутим није једини проблем са којим се ЕПС суочава.

ЕПС из године у годину бележи огромне губитке због новца који издваја за плаћање струје из обновљивих извора енергије повлашћеним произвођачима. То значи плаћање по посебним, знатно вишим ценама од оних по којима се иначе струја купује на тржишту.

Због наметнутих аранжмана Владе Србије око откупа струје из обновљивих извора енергије, у којима профитирају фирме и људи блиски СНС-у и Вучићу, ЕПС је закључно са јануаром ове године у минусу 23 милијарде динара.

Стручњаци процењују да осим увоза струје и минус који ЕПС има по овом основу додатно угрожава ликвидност овог предузећа. Укупан губитак до јануара 2022. био је 23 милијарде динара.

Овај минус није смањен ни после повећања накнаде за обновљиве изворе енергије коју ЕПС наплаћује грађанима преко рачуна за струју.

На сваком рачуну плаћају накнаду за зелене киловате које ЕПС плаћа повлашћеним произвођачима. На рачуну је и накнада за унапређене енергетске ефикасности.

Зелена енергија је она енергија проиведена из обновљивих извора. То су код нас мале хидроелектране, енергија добијена од ветра, соларна енергија…

Профит за одабране

У том уносном бизнису, јер то јесте, највећу зараду и корист имају повлашћени произвођачи од којих ЕПС откупљује струју по повлашћеним / високим ценама.

Међу њима је између осталих и кум председника Србије Александра Вучића, Никола Петровић.

Према подацима ЦИНС-а само у 2021. години, девет малих хидро електрана у власништву фирми повезаних са Петровићем добило је око 3,1 милиона евра.

Од свих мини хидроелектрана које се доводе у везу са Петровићем, највише новца исплаћено је МХЕ Жупањ, око 422.000 евра. С друге стране, за струју коју је произвела МХЕ Доње Гаре 1 исплаћено је најмање – око 23.000 евра, подаци су које је објавио ЦИНС.

У везу са Петровићем се доводи десет електрана.

Осам МХЕ се налази у општини Црна Трава – Тегошница, Горње Гаре 1 и 2 и Доње Гаре 1, 2 и 3 на реци Власини, а у близини, на њеним притокама, Ливађе и Јабуковик. Подно Копаоника на реци Јошаници, смештена је још једна – Жупањ.

Поред њих, прошле године је струју производила и продала још једна хидроелектрана чије се власништво повезује са Петровићем. Реч је о МХЕ Рековићи, која се налази на реци Лим код Прибоја.

Иначе, како се наводи у извештајима ЕПС-а, током прошле године за електричну енергију произведену у мини хидроелектранама потрошено је 31,4 милиона евра. То је скоро десет милиона више него 2020. године.