Прочитај ми чланак

Вучић решио да сахрани и Београд: Спрема се истраживање руда од Авале до Космаја?

0

„Влада Србије донела је одлуку да продужи рок 12 месеци за израду Просторног плана подручја посебне намене предела изузетних одлика Авала и Космај који омогућава истраживање и екполатацију руда на подручју између Авале и Космаја“, оценило је удружење „Наша месна заједница“.

Како напомињу, из графичког дела овог просторног плана, који је био на раном јавном увиду у јануару, види се да је планирана експлоатација руда на подручју старог рудника цинабарита Шупља Стена на Авали и истраживање руда на територији београдских општина Вождовац, Сопот и Барајево.

Они упозоравају да је могуће укидање мера заштите културних добара на подручју обухваћеном просторним планом, што значи да би могли бити угрожени Спомен парк Јајинци, Споменик Незнаном јунаку на Авали, Родна кућа војводе Степе Степановића, Манастир Кастаљан у Сопоту, Манастир Тресије, Манастир Павловац и Кораћичка бања у Младеновцу.

„У одлуци је наведено да ако надлежни завод за заштиту споменика културе не изради Студију заштите непокретних културних добара пре него Комисија за планове одобри да план иде на јавни увид да ће се сматрати да њена израда није потребна. Студија заштите непокретних културних добара треба да пропише мере заштите културних добара које су обавезни и саставни део свих урбанистичких планова па тако и овог просторног плана и не може да се сматра да њена израда није потребна“, закључују у удружењу.

На подручју обухваћеном просторним планом за Авалу и Космај се налази 37 споменика културе и 111 археолошких налазишта који ће остати без адекватних мера заштите уколико ова студија не буде израђена.

„Симптоматично је да се почетак раног јавног увида за овај штетни просторни план у јануару ове године поклопио са најавама да ће се наставити са реализацијом Пројекта Јадар и ископавањем литијума. Исто као што је Влада донела одлуку да ће се израда студије заштите непокретних културних добара сматрати непотребном уколико не буде достављена благовремено, тако може и да донесе одлуку да је непотребна и студија процене утицаја на животну средину иако закон прописује супротно“, закључују они.