Прочитај ми чланак

ВУЧИЋ против Срба: Народ мора да врати новац банкама и да плати трошкове суђења!

0

Јучерашња срамна одлука Врховног касационог суда запечатила је судбину бројних Срба и окончала питање наплате трошкова обраде кредита и премије осигурања кредита код НКОСК.

Наиме Грађанско одељење највише судске инстанце у Србији донело је допуну правног става из 2018. године на конто ког су судови у десетинама хиљада случајева пресуђивали у корист клијената, да “банка има право на наплату трошкова и накнада банкарских услуга, па одредба уговора о кредиту којом се корисник кредита обавезује да банци плати трошкове кредита није ништава под условом да је понуда банке садржала јасне и недвосмислене податке о трошковима кредита

Поред тога, наглашено је да се трошкови исказују у процентуалном износу и кроз ефективну каматну стопу. Такође се каже да “банка није дужна да посебно доказује структуру и висину трошкова који су обухваћени збирним износом трошкова кредита, наведеним у понуди коју је корисник кредита прихватио закључењем уговора о кредиту?!!!!

Што се тиче кредита осигураних код НКОСК донет је став да “правно је ваљана одредба уговора о кредиту којом се корисник кредита обавезује да плати банци премију осигурања код НКОСК, под условом да је та обавеза јасно предочена кориснику кредита у предуговорној фази исказивањем ове врсте трошкова кредита и његовог процентуалног и номиналног износа у понуди. Банка није дужна да корисника кредита упозна са структуром и начином обрачуна премије осигурања кредита”.

Отвара се питање шта ће сада бити са свим оним правоснажним пресудама у којима су клијенти већ наплатили новац од банака. Адвокат Немања Ињац истиче да је прво покушано променом Закона о парничном поступку, па онда доношењем аутентичног тумачења закона и трећи покушај је став ВКС.

“Према досадашњем ставу ВКС судије су тражиле од банака да докажу да су постојали трошкови обраде кредита. Сада се то више не тражи, већ је довољно да се да износ у процентуалном износу. Сада сви поступци за које смо мислили да су окончани, али за које су банке тражиле ревизије, у ствари нису окончани. Грађани ће морати да врате новац који су добили од банака и још да плате адвокате банака у споровима”, сматра Ињац.

Адвокатска комора јуче је објавила саопштење у коме је изразила противљење правном ставу ВКС и позвала ову институцију да разговара са представницима адвокатуре „како бисмо спречили несагледиве последице које могу настату у функционисању правосуђа и правног Система у Републици Србији“.

Tим поводом, у понедељак у 12 часова ће се испред свих судова у Србији и Врховног касационог суда у Београду одржати протест народа и адвоката, јер по проценама адвоката, овим кршењем Устава и закона грађани Србије ће бити опљаљачкани од стране суда и банака за више од 100 милиона евра.