Прочитај ми чланак

Вучић ће да помилује Вучићевића: Ово ће бити епилог целе фарсе?

0

Драган Вучићевић, власник Информера остао је истрајан у својој одлуци да не плати новчану казну од 200.000 динара и отишао је на издржавање шестомесечне затворске казне. Ипак, затварање врата Окружног затвора у Београду отворило је ново питање – колико дуго ће се Вучићевић задржати у ћелији?

Вучићевић је, подсетимо, осуђен по приватној кривичној тужби на новчану казну. Њега је за кривично дело увреде тужио новинар Југослав Ћосић због низа увредљивих твитова које је власник Информера објавио на његов рачун.

У пресуди, која је постала правоснажна, наводи се да је Вучићевић осуђен на новчану казну, а да уколико казну не плати, она се преводи у затворску.

Кривични законик наводи да се у ситуацијама у којима се не плати новчана казна, иста преводи у затворску, с тим да сваки започети дан у затвору “вреди” хиљаду динара. По том члану, Вучићевић би требало да проведе две стотине дана у затвору. Међутим, исти закон наводи да та казна не може да буде дужа од шест месеци, осим када је новчана казна виша од 700.000 динара.

Имајући то у виду, постоји свега неколико начина законом предвиђених начина да Вучићевић пре истека шестомесечне казне изађе из затвора.

МОЖЕ да плати казну

Кривични законик у истом члану у којем предвиђа могућност да се новчана казна преведе у затворску, оставља могућност да се она плати једном када отпочне извршење казне. Онда када осуђени плати остатак казне, извршење затворске казне ће бити обустављено. Вучићевић је, међутим, у више наврата изјавио да не планира да плати казну.

НЕ МОЖЕ неко други да му плати казну

Закон се не бави овим изричито, али се из слова закона да закључити да је поента осуђујуће пресуде да се казни особа која је починила кривично дело. Имајући то у виду, није могуће да неко, без Вучићевићевог знања или одобрења, њему уплати новчану казну.

НЕ МОЖЕ да буде пуштен због доброг владања

Кривични законик свакако предвиђа могућност превременог пуштања на слободу лица осуђених на затворску казну, аил се то у случају власника Информера не може приметити. Наиме, Вучићевић, упркос својим тврдњама, није осуђен на затворску, већ новчану казну. Он је у затвору јер није платио казну и самим тим не подлеже одредбама закона који уређују условни отпуст.

НЕ МОЖЕ суд сам да промени одлуку

Пресуда којом је Вучићевић осуђен због кривичног дела увреде је правоснажна, што ће рећи коначна и непромењива. Не постоји законски основ да се пресуда “ревидира” по службеној дужности што је један од два услова којим је власник Информера условио престанак свог штрајка глађу.

МОЖЕ да се поднесе ванредни правни лек

Бранилац Драгана Вучићевића има на располагању ванредне правне лекове у виду захтева за понављање поступка и захтева за заштиту законитости. Међутим, да би се овим путем “оборила” правоснажна пресуда, неопходна је јака правна аргументација. Конкретно, да би захтев за понављање уродио плодом непоходно је доказати да је пресуда утемељена на лажном доказу или исказу, или да се суду предочи неки нови доказ и чињеница која би утицала на доношење другачије пресуде. Код захтева за заштиту законитости који се шаље Врховном касационом суду, потребно је доказати да је пресудом повређен закон, да је донета применом неуставног закона или да је Вучићевићу повређено људско право предвиђено Уставом или Европском конвенцијом о људским правима.

МОЖЕ да га помилује председник Републике

Закон о помиловању дозвољава председнику Републике да издаје помиловања за сва кривична дела. И иако је Вучићевић осуђен на новчану казну, он је осуђен у кривичном поступку, па самим тим може да буде и помилован. Помиловање може да се покрене по службеној дужности, али и по молби. Председник Србије Александар Вучић је поводом овог случаја већ изјавио да је молио Вучићевића да не иде у затвор, да се понудио да му плати казну, као и да је “лоше за Србију да он иде у затвор”.