Прочитај ми чланак

„Војска на улицама – полако с тим“

0

Потпредседник Народне странке и бивши начелник Генералштаба Војске Србије Здравко Понош изјавио је да су разумљиве мере ограничавања кретања због успоравања епидемије вируса корона, али да није спреман да подржи увођење ванредног стања, док се не види које конкретне мере Влада Србије планира да спроведе.

Понош је за лист „Данас“ рекао да је разлог за уздржаност чињеница да се ванредним стањем ограничавају уставно гарантована људска права, а по његовим речима, познато је како су се председник Србије Александар Вучић и његов режим односили према људским правима и својим уставним овлашћењима претходних осам година кад није било ванредног стања.

FOTO: Printscreen

– Осим тога, забрињава и то што је Вучићу прва асоцијација око ванредног стања – војска на улицама. Полако с тим. Полиција је много бројнија и много квалификованија да се бави ограничавањем кретања у градовима, пре свега у виду контроле. Да не говорим о психолошкој димензији – додао је Понош, а саопштила Народна странка.

Понош је истакао да је пре размишљања у увођењу ванредног стања већ одавно требало прогласити ванредну ситуацију на територији целе државе и задејствовати Републички штаб за ванредне ситуације са одговарајућим стручно-оперативним тимовима.

Како је оценио, на тај начин могле су се применити посебне мере и ангажовати снаге и средства за појачан режим рада постојећих служби сходно њиховим регуларним овлашћењима, а тако би се обавиле и правовремене и свеобухватне припреме друштва за оно што неминовно следи.

– Изгубљено је драгоцено време од појаве епидемије у Кини и каснило се са педантним и рестриктивним контролама на граничним прелазима, набавком заштитних маски, припремом јавних служби… – навео је Понош.

Понош је додао да је уместо тога одржана „стенд-ап конференција за новинаре на којој се Вучић, уз саслужење веселог лекара, шегачио са здравственим изазовом који дрма цео свет“, и како је оценио, на тај начин јавним службама је „сетован“ релаксиран однос према опасности која није за потцењивање.

– Неубедљиво објашњење како информација о расположивим респираторима од премијеркине државне тајне постаје Вучићева лепа вест, па поново Вучићева државна тајна, није допринела смањењу неповерења у власт. Вучић био имао мање разлога да преклиње народ да му верује кад министар здравља не би обећавао да ће направити вакцину – рекао је Понош.

Понош је додао да драматичне конференције за новинаре са подизањем тона и губитком фокуса не помажу у смиривању панике ни повећању поверења у државу, а свакако не помаже ни кад се унапред сва одговорност пребацује на грађане.

– Не постаје се тако отац нације, а нешто нам баш и не треба очинска фигура – прецизирао је Понош.

Упитан да ли би требало отказати изборе заказане за 26. април, Понош је одговорио да избори данас нису важна тема ником озбиљном и одговорном, а да иначе није било услова да се ти избори расписују и одржавају ни пре појаве вируса.

– Ти разлози су били политичке природе и определили су српску опозицију да их бојкотује. Вирус је разлог много значајнији од свих политичких и сасвим довољан да чак и Вучићев режим не одржи те своје лажне изборе. Било би, не само гротескно, него и опасно да режим организује вашар сигурних гласова у време кад чак ни њима није до тога – рекао је Понош.

Упитан да ли би на одлуку о бојкоту могло утицати одлагање избора до јесени због вируса, Понош је одговорио да Народна странка и Савез за Србију нису у нечасном послу калкулисања када је боља цена за учешће у „Вучићевој изборној травестији“.

Понош је као скандалозну оценио Вучићеву најаву да ће о евентуалном одлагању избора да се консултује са оним листама које учествују на тим изборима.

– Свима у Србији, укључујући и чланове његове партије, немерљиво је важније шта наредних недеља кажу лекари и економисти, него шта се он домунђава са (лидером радикала Војиславом) Шешељом и како се слика са осталима – рекао је Понош.

На питање о кампањи бојкота, Понош је одговорио да једина кампања коју сада има смисла водити јесте подизање друштвене свести о природи проблема и неопходним мерама, као и пружање доприноса како би се као заједница изборили са вирусом и последицама у свим областима.

То свакако не подразумева да ћемо гледати кроз прсте власти за погрешне потезе или прављење „корона изборне кампање“, закључио је Понош.