Прочитај ми чланак

ВЕЖБА „СЛОВЕНСКО БРАТСТВО 2018”: Поред фудбалера у Русији и српски падобранци

0

На полигонима у околини Новоросијск стигло око 1000 елитних падобранаца из три пријатељске земље које ће заједнички учествовати у вежби „Словенско братство 2018“. Руски, српски и белоруски специјалци ће током ове вежбе образовати заједнички командни штаб и мешовиту батаљонско-тактичку групу која ће морати да испуни веома захтеван план и програм вежбе. У вежби је планирана употреба најсавременије борбене и специјалне технике, а ту су и драгоцена искуства из сукоба у Сирији

Четврта по реду заједничка руско-српско-белоруска војна вежба „Словенско братство-2018“ окупиће падобранске јединице три пријатељске државе на вежбовном полигону „Раевскиј“ који се налази недалеко од града Новоросијск на обалама Црног мора. Основни циљ ове вежбе је подизање нивоа интеркације и међусобног садејства у оквиру обједињене батаљонско-тактичке групе приликом извођења борбених дејстава против терористичких формација и извиђачко-диверзантских састава условног непријатеља.

Укупна јачина ангажованих снага

Планирано је да током ове вежбе падобрански састави трију различитих армија заједнички реше задатке који су максимално приближени реалним борбеним ситуацијама, као и да примене нове методе и поступке у тактици противтерористичке борбе. Један од циљева заједничког увежбавања јесте припрема и активно учешће мешовите тактичке групе у специјалној операцији откривања и елиминације центра за обуку терористичких формација, који се налази њеној зони одговорности.

Вазушно-десантна војска Русије ће у овој вежби учествовати са једним падобранско-десантним батаљоном Кубанског пука који се налази у саставу 7.гардијске ваздушно десантне планинске дивизије. Укупно ће бити ангажовано око 700 руских падобранаца, са око 500 јединица борбене технике. Вазухопловно-транспортне јединице Јужног војног округа су за ту сврху обезбедиле 12 авиона и хеликоптера фронтовске, армијске и транспортне авијације.

Српска војска ће на вежбу послати самосталну падобранско-десантну чету јачине 50 људи из састава Специјалне бригаде. Белоруси ће из Витебска послати око 250 падобранаца са комплетном борбеном техником (две аеромобилне чете из састава Снага за специјалне операције Војске Белорусије). Они ће на полигон „Раевскиј“ допремити и око 40 јединица борбене технике (БТР-80 + транспортни и борбени аутомобили МАЗ).

Укупна јачина ангажованих снага у саставу мешовите батаљонско-тактичке групе је процењена на 1000 људи.

Смештај

Самосталну падобранску чету из Србије ће прихватити јединице ваздушно-десантног батаљона из састава 7.гардијске падобранске дивизије, док ће белоруски контигент са својом техником бити размештен на аутономној бази батаљонског типа АПЛ-500. Он је подигнут непосредно поред полигона „Раевскиј“. Ради се о савременом комплексу за теренско логоровање самосталне војне јединице ранга батаљона, који обезбеђује заокружен циклус рада и одмора баш као и у касарнским условима. Овај мобилни теренски пункт се састоји из неколико десетина пнеуматских објеката на надувавање, капацитета 500 војника и официра. Служи за средњорочни или дугорочни боравак батаљонско-тактичке групе у теренским условима, на местима која су удаљена од комуникација и линија снабдевања.

На заједничкој војној вежби „Словенско братство 2018“ по први пут ће заједнички дејствовати савремени образци борбене технике специјализовани за ваздушно-десантне саставе као што су нови БМД-4М, БТР-МДМ „Ракушка“ и падобрански тенк који може да се десантира из авиона 2С25 „Спрут-СД“. Јединице ће бити умрежене елементима комплекса командовања и управљања нове генерације „Андромеда“ и савременим средствима за противелектромнску борбу.

Сценарио вежбе

Вежбом ће руководити заменик команданта ВДВ за мировне операције и групу КСОР (Колективне снаге за рапидно реаговање у оквиру ОДКБ), генерал-потпуковник Александар Вјазников. Коментаришући план заједничке вежбе „Словенско братство-2018“ у којој су ангажоване падобранске снаге три различите земље, генерал је нагласио да ће се провежбати различите варијанте борбеног ангажовања мултинационалне тактичке борбене групе ранга батаљона, при извођењу тактичких задатака који имају мировни и противтерористички карактер.

У току припремне етапе вежбе јединице које образују заједничку тактичку групу под командом гардијског пуковника Андреја Кондрашкина, имају задатак да припреме технику за десантирање и извођење главног дела вежбе тако што ће упознати терен где ће се десант извести, а који се налази у Кримском рејону Краснодарског краја и на полигону „Раевскиј“.

У главном делу вежбе ангажоване јединице треба да изврше падобрански десант и одмах потом ступе у борбу са условним непријатељем. Основни циљ ове етапе вежбе је заузимање аеродрома који се налази под контролом терористичких формација, уништење њиховог командног пункта и организација наступања у рејон где су блокиране главне снаге непријатеља. Паралалено са борбеним дејствима, део јединица мора да обезбеди сигурне руте за снабдевање преко којих ће се угроженом становништву допремити хуманитарна помоћ, а које се махом налази у непроходном брдско-планинском терену. Линије снабдевања ће непрекидно да буду под ватром терориста који ће да врше сталне нападе на снаге за обезбеђење, али и да постављају заседе са патролне групе.

Вежбовни полигон на којем ће мултинационална тактичка борбена група увежбавати своје активности располаже са комплетном инфраструктором. Створени су услови за увежбавање ситуација као што су операције извиђања како по дану, тако и по ноћи, извођења десатно-јуришних борбених дејстава у пасивном брдско-планинском подручју уз савлађивање препрека које симулирају стене, водотокове и сл.

Почетак активне фазе вежбе са планираном динамиком извођења је заказан за 26.јун.