Прочитај ми чланак

„ВЕЛИКА СРБИЈА“ ОТЕРАЛА Тита из Ужица

0

Ужице мења "курс" и "трампи" социјалистичко за монархистичко наслеђе. Статуа са круном и заставом краљевине биће постављена на улазу у град већ 1. новембра.

Престоница титоизма у бившој Југославији, некадашње Титово Ужице, полако мења „курс“ и социјалистичко наслеђе жели да „трампи“ за – монархистичко. Недавно изграђени кружни ток на улазу у град, према неким најавама, постаће 1. новембра, на дан ослобођења вароши у Првом светском рату, пиједестал за статуу „Велика Србија“, аутора академика Ђорђа Јовановића.

Тако ће уместо бронзаног Јосипа Броза склоњеног са Градског трга и скрајнутог иза зграде Народног музеја, нови симбол града на Ђетињи постати скулптура која персонификује државу Србију и која у једној руци држи заставу Краљевине Југославије, а у другој круну Карађорђевића.

СУБНОР: ПРВО РАСПРАВА

Једини отпор идеји о постављању „Велике Србије“ на улазу у град, може се очекивати од традиционално борбеног СУБНОР.
– Ужице је револуционарни град, па је пре акције о овим стварима потребно организовати јавну расправу. Краљевина у Ужицу није оставила никакав печат – став је Војина Мрђе, секретара ужичког СУБНОР.

Градски челници објашњавају да „Велика Србија“ не представља идеолошко, већ естетско и урбанистичко питање. Започели су, кажу, пројекат „Измене урбаног идентитета Ужица“, по идејама које је за „локал“ припремио професор Владимир Лојаница.

Прво је у шминкању „урбаног идентитета“ реконструисан простор испред Градске куће и назван је Склавков плато, јер се Ужице у писаним документима први пут помиње у једној дубровачкој задужници из 1329. године, када је извесна „Мила, жена Склавка из Ужица“ на име зајма положила четири перпера и осам гроша.

„Велика Србија“ је други посао „измене урбаног идентитета“. Статуа висока око три метра, која кроз женски лик персонификује државу, биће израђена из калупа који је, између два светска рата, остао иза познатог вајара Јовановића, аутора „Вуковог споменика“ у Београду, а израђена је на захтев Александра Карађорђевића.

– Током последњих неколико деценија центар града је преживео финансијску и инвестициону неправду, па кључне ствари дуго нису мењане. План је и да читава главна улица током неколико наредних година добије нови изглед, а већ до краја године ће пешачка зона од пијаце до Малог парка бити обновљена – каже Немања Нешић, заменик градоначелника.

– Град је последњи пут урбанистички печат добио педесетих година, када су ангажоване најбоље архитекте, што је довело до тога да имамо целину око Градског трга којом се поносимо.

Ако нови „урбани идентитет“ да очекиване естетске резултате, Ере ће се убудуће, уместо „Ужичком републиком“, поносити „Великом Србијом“. За „трансформације“ Титовог Ужица у „Краљево Ужице“, из буџета ће бити издвојено око 20 милиона динара.